هنوز خاطرات بسیاری از آزادگان ثبت و ضبط نشده است/ «حاج آقا ابوترابی» نقطه اتکای اسرا بود


هنوز خاطرات بسیاری از آزادگان ثبت و ضبط نشده است/ «حاج آقا ابوترابی» نقطه اتکای اسرا بود

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران گفت: هنوز خاطرات بسیاری از آزادگان ثبت و ضبط نشده است. یکی از وظایف متولیان فرهنگی ثبت و ضبط خاطرات است.

 

«حجت الاسلام محمدعلی انصاری» مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران در این گفت‌وگو، با اشاره به برنامه‌های دفتر ایثارگران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سالروز بازگشت آزادگان به کشور اظهار داشت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مثل همه سازمان‌ها و نهادها به ایثارگران خود توجه داشته و دارد. جمعیتی سه هزار و ۲۰۰ نفره از ایثارگران در مجموعه فرهنگ و ارشاد اسلامی داریم که یکی از برنامه های مهم دفتر امور ایثارگران توجه به این عزیزان در بحث خدماتی است و مساله بزرگتر توجه به مسائل فرهنگی و تکریم آنان است.

وی افزود: برای ایثاگران در کنار برنامه های مختلفی در راستای خدمات رسانی و رفاه، برنامه هایی برای بهتر شدن و پیشبرد مسائل فرهنگی و روحیه آنان در یک کلمه تکریم و حمایت های فرهنگی داریم.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران ادامه داد: یکی از بهترین موقعیت ها برای انجام مسئولیت مناسبت هایی مثل روز جانباز، روز شهید و سالروز بازگشت آزادگان است. امسال در سالروز بازگشت آزادگان برنامه تکریم ایثار را داریم که از ایثارگران وزارتخانه در این مراسم به طور عموم دعوت می شود و از ایثارگران شاخص تجلیل خواهیم کرد.

حجت الاسلام انصاری با اشاره به تجلیل از تعدادی خانواده شهدای مدافع حرم به مناسبت ۲۶ مرداد ماه بیان داشت: مدافعان حرم امروز سنبل و نمونه دفاع از کشور در خارج از مرزهای ما هستند و دین بزرگی بر گردن ما دارند و وزارت فرهنگ و ارشاد خود را مکلف می داند مثل همه مردم و وزارتخانه ها از این عزیزان تجلیل کند. قرار است در این مراسم از خانواده شهید حججی که فرزند آنان به تازگی به شهادت رسیده در کنار خانواده چند تن دیگر از شهدای مدافع حرم تجلیل شود.

وی با اشاره به زمینه های رشد و انسان سازی در اسارت گفت: بیشترین نکته ای که از اسارت و بعد از اسارت در رابطه با درس آموزی و انسان سازی به ذهن خطور می کند روحیه مقاومت و صبر و شکیبایی اسیرانی است که در چنگال دشمن اسیر شدند. همین صبر و استقامت نمونه ای از اسناد اقتدار کشور است. ما آنچه که از سال های اسارت آزادگان شنیدیم و می شنویم این است که این ها با همه وجود در زندان های رژیم بعثی مقاومت کردند، شکیبایی و صبر خود را در حمایت و دفاع از اسلام و کشورشان نشان دادند خیلی ها تا پای شهادت مورد شکنجه و آزار قرار گرفتند اما ذره ای از اهداف خود کوتاه نیامدند.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران افزود: در کنار صبر و مقاومت درس بزرگ دیگری که از آزادگان گرفتیم این بود که آنان در دوران اسارت همه تلاششان را برای کسب علم و فضیلت و معنویت به کار گرفتند. خیلی از آزاده ها زمانی که از بند اسارت آزاد شدند در زمینه های مختلف علمی و معرفتی توانستند به درجات بالایی برسند و امروز تعداد زیادی از آزاده ها در بخش های مختلف در نتیجه همان تلاش ها نیروهای اثرگذاری برای کشور هستند.

حجت الاسلام انصاری با اشاره به زبان گویای هنر برای انتقال مفاهیم والای نهفته در اسارت گفت: اصلی ترین هنری که در اسارت و بعد از آن خلق شد هنر خود آزاده ها بود. وجود هنرمندانه آن ها بالاترین درس برای ملت است اما اگر بخواهیم از نگاه ابزاری و به عنوان یک وسیله ارائه مفهوم آزادگی و مقاومت آزادگان صحبت کنیم، امروز هنر سینما و فیلم می تواند بهترین روش برای به تصویر کشیدن مقاومت اسرا باشد البته دیگر زمینه های هنری نیز در بیان حقایق اسارت اثربخش هستند.

وی به میزان تاثیرگذاری آثار تولید شده در موضوع اسارت اشاره کرد و بیان داشت: اظهار نظر در خصوص اینکه تا چه میزان آثار تولید شده اثربخش بوده، سخت است. با همه تلاش هایی که انجام شده هنوز برای تصویر کردن بزرگی آزادگان و نکاتی که می تواند از سال های اسارت آن ها برای ما درس باشد، جای کار زیاد است. هنوز خاطرات بسیاری از آزادگان ثبت و ضبط نشده است. یکی از وظایف متولیان فرهنگی ثبت و ضبط خاطرات است و از این خاطرات شنیدنی می شود در زمینه های مختلف کار تبلیغی و فرهنگی مثل نوشتن کتاب های خاطرات، رمان های خوب، ساخت فیلم های فاخر و نمایش تاثیر گرفت. تا به امروز کارهایی شده است ولی خیلی از مسیر ما مانده است.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران در ادامه به آثار اثرگذار در موضوع اسارت پرداخت و اظهار داشت: از آثار مربوط به اسارت شاید بتوان گفت دو اثر مکتوب بیشتر در جامعه ما جا افتاده است یکی کتاب «من زنده ام» و دیگری خاطرات ثبت و ضبط شده‌ مرحوم ابوترابی. جناب ابوترابی سید آزادگان ما هستند هم وجودشان در اردوگاه های عراق به آزادگان اطمینان و آرامش می داد و هم برخوردهای اخلاقی و اثرگذار او بر کمتر آزاده ای است که تاثیر مثبت نگذاشته باشد.

وی با اشاره به نقش حاج آقا ابوترابی در دوران اسارت گفت: آنچه شنیدیم این بود که ایشان نقطه اتکایی برای اسرا بود که با روحیه بالا شخصیتی آرامش بخش داشت و چون درس خوانده حوزه علمیه بود به عنوان استاد اخلاق همه آزادگان نسبت به ایشان احساس خوبی داشتند.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *