کاسپینی‌ها امروز سراغ مجلس رفتند/جلوی فساد را بگیرید + عکس

به گزارش خبرنگار اقتصادی آزادگان ایران، در پی افزایش نگرانی سپرده گذاران کاسپین از عدم تعیین تکلیف سپرده‌ها و سرمایه‌های خود نزد مؤسسه مالی اعتباری مجاز کاسپین، امروز نیز عده‌ای کثیر از مردم که غالباً از استانهای دیگر هستند راهی بهارستان شدند.

تجمع کنندگان با سر دادن شعارهای “الله اکبر”، “ای رهبر فرزانه حمایت” و “نماینده ملت حمایت” خواهان دخالت سریع‌تر نمایندگان مجلس شورای اسلامی جهت پاسخگویی دولت و تسریع در استرداد سپرده‌های خود شدند.

هرچند بارها نمایندگان مجلس به رییس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد نامه‌نگاریهای متعدد نموده‌اند اما ولی‌الله سیف تاکنون بدون توجه و بی‌اعتنا به گلایه‌های مردم در کشور و نمایندگان و دلسوزان نظام روش مشخص و قطعی از احقاق حقوق مردم ارایه نکرده و کار را به جایی رساند که چندی قبل پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی وی را تهدید به اعمال ماده ۲۳۶ در صحن علنی مجلس نماید.

تجمع کنندگان معترض اظهار می‌نمودند: مدیران بانک مرکزی اراده عملی برای پایان دادن به این بلاتکلیفی طولانی‌مدت ۸ماهه ندارند و مشکلی را که به‌راحتی می‌توانست حل شود تبدیل به یک بحران مالی و اجتماعی و امنیتی برای کشور نموده‌اند، در حالی که بانک مرکزی در دوره‌های قبل بدون کوچکترین تبعات اجتماعی و مالی بر مردم و ایجاد مشکلاتی چنینی در کوتاهترین زمان حل می‌نمود اما در مدیریت کنونی بانک مرکزی صیانت از امنیت سرمایه‌های مردم جایگاهی نداشته و فقط منافع افراد متمول و صاحبان کاسپین در نظر گرفته شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی تسنیم میان تجمع کنندگان شخص سپرده گذار روشندلی به چشم می‌خورد که خود را از شهرستان پارس‌آباد مغان به مقابل مجلس رسانده بود. وی با انتقاد شدید از ولی‌الله سیف رییس بانک مرکزی ادامه داد: من به‌اتفاق همشهری‌هایم بعد از ۸ ماه بلاتکلیفی با طی مسافت ۱۲۰۰ کیلومتر آمدیم اینجا تا تنها سرمایه‌ام را که مخارج خود و خانواده‌ام هست از بانک مرکزی بگیرم.

این روشندل پارس‌آبادی افزود: چرا آقای سیف و معاونین ایشان با مردم صداقت ندارند در ابتدا می‌گفتند تا آخر فروردین تمام مردم تعیین تکلیف می‌شوند و بعدش گفتند اردیبهشت و سپس خرداد ولی حالا می‌گویند مبالغ بالای ۲۰ میلیون مشخص نیست که اینها همگی خلف وعده‌های بانک مرکزی است ولی مدیران بانک مرکزی قول داده بودند نقدینگی مؤسسه را با خط اعتباری حل کنند تا مردم معطل فروش اموال نباشند و زندگی و مشکلات مردم رفع شود.

سپرده گذار دیگری از کاسپین که یک جانباز ۵۰درصدی و برادر شهید نیز بودند به خبرنگار اقتصادی تسنیم گفت: من برای رسیدن به پولم ۸ ماه است که سرگردانم و هر بار که به مؤسسه کاسپین مراجعه می‌کنم به‌جای پاسخگویی ما را به بانک مرکزی ارجاع می‌دهند و مؤسسه کاسپین هم فقط یک ساختمان است و یک عده هم مدیر که فقط دنبال پاداش و حقوق‌های نجومی هستند و پاسخگوی ما مردم نیستند و مدام در حال نقشه کشیدن هستند که چگونه و با چه روشی می‌توانند مدت زمان بیشتری پول و سرمایه مردم رو بلاتکلیف کنند تا با این روش برای مؤسسه سودآوری کنند در حالی که این روش آقایون مدیر در کاسپین کشور و مردم را به یک بحران ناخواسته برده است.

وی در خصوص وعده ساماندهی ۹۰ درصد از سپرده گذاران کاسپین از سوی بانک هم تصریح کرد: تا کنون هیچ اتفاقی در راستای ساماندهی و تعیین تکلیف واقعی سپرده‌ها رخ نداده و همه آن وعده‌ها صرفاً وعده‌های انتخاباتی بود و آمارهای بانک مرکزی هم مثل بقیه آمارهای آن بانک همانند نرخ تورم غیرواقعی است و در اصل کاسپین وقتی واقعاً درست می‌شود که مردم در خیابان و یا جای دیگری برای رسیدن به پولشان سرگردان نباشند و تجمع نکنند.

در ادامه شخص دیگری که خود را یک مدیر بانکی بازنشسته معرفی نمود به تسنیم گفت: به این دلایل به مؤسسه مجاز کاسپین اعتماد کردم؛ اول اینکه مجوز کاسپین در سایت بانک مرکزی و تمامی رسانه‌ها با امضای شخص آقای سیف رییس بانک مرکزی در سال ۱۳۹۴ موجود بوده است و ثانیاً تابلوی مؤسسه مجاز کاسپین، دفترچه با آرم مؤسسه مجاز کاسپین و مهر مؤسسه مجاز کاسپین هم وجود داشته است، در نتیجه بنده به‌عنوان یک شهروند دیگر به چه‌چیزی باید اعتماد کنم؟ اگر بانک مرکزی وظیفه‌اش را انجام نمی‌دهد چرا ما مردم و نیز کشور باید قربانی این سوء مدیریت عده‌ای از مدیران بانک مرکزی شویم؟!

این سپرده گذار کاسپینی افزود: از بانک مرکزی می‌خواهم بازی سیاسی و توجیه و فریب مردم را متوقف کند و یک‌طرفه از صدا و سیما صحبت نکند بلکه اگر جرئت و جسارت دارند یک مناظره با حضور چند نفر از سپرده گذاران و کارشناسان بی‌طرف در تلویزیون بگذارند تا مواردی که به‌عمد در اظهارات مدیران بانک مرکزی آورده نمی‌شود و مردم را به فرشتگان نسبت می‌دهند و نیز اسناد موجود فاش شود.

وی ادامه داد: باید قوه قضاییه ورود و ریشه فساد را شناسایی کند. مردم چه گناهی دارند؟ کسانی که حقوق نجومی دارند وظایف نظارتی هم داشته‌اند، این رفتار آقای سیف رییس بانک مرکزی و دیگر مدیران بانک مرکزی و ادعای مشروط بودن مجوز و نداشتن شعبه از کاسپین در واقع ادعایی بی‌اساس و فرار از پاسخگویی است و هم به‌قصد نابود کردن اعتماد مردم به بازار پولی و بانکی و مجوزهای بانک مرکزی است.

سپرده گذاران در محل تجمع به خبرنگار اقتصادی تسنیم اظهار داشتند: بانک مرکزی با فریبکاری و نوعی تعمد آگاهانه و بدون بررسی‌های اصولی صورت‌های مالی تعاونی‌های اعتبار ۸گانه به این مؤسسه تحت عنوان کاسپین که قبل‌تر هم تحت عنوان آرمان ایرانیان فعال بود مجوز داده است و باعث شده عده زیادی از مردم پولشون رو در این مؤسسه بگذارند و الآن هم بدون کوچک‌ترین اقدامی از سوی این نهاد مسئولیت‌گریز پس از هشت ماه انتظار و صبر سرمایه زندگی خود رو از دست رفته می‌بینیم و نه‌تنها سود پول حذف شده بلکه ۱۰ درصد از اصل پول هم کسر شده و همین اندک باقی‌مانده که نصف پول می‌شه هم قراره به‌صورت قطره‌چکانی و اقساطی چند، پس داده بشه اون‌هم بدون ذکر تاریخ مشخص که چه‌زمانی نوبت به مبالغ بالا برسه، پس کجاست صندوق ضمانت سپرده؟ کجاست مدعی العموم؟ کجاست مجلس؟ کجاست قوه قضاییه؟

حسن روحانی در اولین نشست خبری خود بعد از پیروزی در انتخابات گفته بود: اگر حق یک ایرانی در داخل و خارج نادیده گرفته شده، تمام تلاش خود را خواهم کرد و یکی از اهداف ما اجرای حقوق شهروندی است و همه باید دست به دست هم دهیم که حقوق شهروندی را به‌خوبی پیاده کنیم و حق همه مردم برای ما اهمیت دارد.

انتهای پیام/*پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *