سنگ قلاب گلخانه‌داران هشتگردی در ادارات دولتی البرز

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران پویا؛ در روزهای گذشته اخبا مربوط به اعتراض گلخانه داران هشتگرد در محافل رسانه‌ای منتشر شد. در این بین دستگاههای اجرایی مسئول در خصوص تامین منابع آبی مورد نیاز بزرگترین شهرک گلخانه ای کشور، عملا با سکوت خود نابودی این شهرک گلخانه‌ای را نظاره می‌کنند.

گفتنی است، باوجود تلاش روزافزون شاغلین در شهرک گلخانه‌ای هشتگرد متاسفانه مشکل آب چندسالی است که گریبانگیر این شهرک شده است. چاه‌های آب این شهرک از طرف شرکت عمران به اداره آب و فاضلاب واگذار و آب این شهرک به منازل مسکونی اختصاص داده شد. در حال حاضر آب جز در برخی از روزها و ساعت ها قطع شده و در فصلهای گرم عملا هیچ آبی از لوله ها وارد نمی‌شود. بر همین اساس در بحران آبی سال جاری نیز روز به روز بر مشکلات بی آبی موجود افزوده شده و در صورت عدم رسیدگی مسئولان خسارتهای سنگینی به این کشاورزان وارد خواهد شد.

موضوع از وقتی شکل حاد به خود گرفت که بعد از ممنوعیت تامین آب تانکری از چاههای اطراف، گلخانه داران به مصوبه به شورای اقتصاد مقاوتی استان استناد کرده اند که دستگاههای اجرایی را موظف به تعیین تکلیف منابع آبی آنها کرده است. در این بین بعد از پی‌گیریهای به عمل آمده و تجمع گلخانه داران در مقابل چند دستگاه دولتی در استان البرز، نهایتا شورای تامین استان تصمیم گرفت برای حل و فصل ماجرا به موضوع ورود داشته باشد.

بر این اساس طبق توافق به عمل آمده قرار بر ان شد که آب مورد نیاز گلخانه داران هشتگردی از طریق آب بند کردان به صورت حمل تانکری تامین شود. گفتنی است پیش از این آب به همین صورت و از طریق چاههای عمیق اطراف تامین میشد که با وجود هزینه سالیانه ۴۰ میلیونی برای هر واحد کشاورزان نسبت به ادامه همان روش و ادامه کار گلخانه‌ها تاکید داشتند. اما بعد از ابلاغ ممنوعیت تامین آب به روش مذکور فعلا روشی برای تامین آب در دست گلخانه داران نیست. به عقیده انها در صورت ادامه وضعیت فعلی تمامی زیر ساختهای شکل گرفته در منطقه به همراه تمام محصولات از بین خواهد رفت و علاوه بر خسارتهای ماده سنگینی که به گلخانه داران وارد می‌شود برای جمعیت ۱۰۰۰ نفری شاغل در سیستم گلخانه‌ای هشتگرد بحران بیکاری دور از انتظار نیست.

از سوی دیگر بعد از همراهی مقدماتی تعدادی از دستگاههای اجرایی استان، وضعیت این گلخانه داران همچنان در حالت بلاتکلیفی میباشد و به نظر میرسد مسئولان منطقه ای تنها به ارائه وعده‌های بی سر انجام اکتفا کرده‌اند.

موضوع از آن قرار است که شرکت آب منظقه ای البرز به گلخانه داران پیشنهاد کرده است برای استفاده از منابع آب بند کردان، ابتدا مصوبه هیئت مدیره شهرک گلخانه‌ای هشتگرد برای رایزنی با دستگاههای دولتی آماده شود. در مرحله بعد قراردادی در استانداری در البرز بین آب منطقه‌ای و گلخانه داران به امضا می‌رسد تا زمینه انتقال آب فراهم شود. در این بین استانداری اعلام میکند طرف قرارداد با دستگاه اجرایی حتما باید از بخش دولتی باشد و بخش خصوصی امکان حضور در قرارداد دولتی این چنینی را ندارد.

در ادامه و بعد از رایزنیهای مقدماتی، این توافق صورت میگرد که شرکت عمران به نمایندگی از هیئت مدیره گلخانه داران وارد قرارداد با شرکت آب منطقه‌ای البرز شود. این درحالی است که در حال حاضر گلخانه‌داران بدنبال امضای قرارداد از سوی شرکت عمران هستند ولی با ناهماهنگی‌های موجود هنوز هیچ اتفاقی نیافتاده است.

گفتنی است همین اتفاقات نیز بعد از تجمع کشاورزان مقابل فرمانداری صورت گرفته و معلوم نیست در صورت عدم پی‌گیری از سوی گلخانه‌داران دستگاههای متولی با وجود مصوبه شورای اقتصاد مقاومتی چه اقدامی انجام می‌دادند.

انتهای پیام/پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *