اینپکس ژاپن بازگشت به میدان نفتی آزادگان را بررسی می‌کند

به گزارش آزادگان ایران به نقل از پایگاه خبری پلاتز، سخنگوی شرکت اینپکس اعلام کرد این شرکت که بزرگترین شرکت ژاپنی فعال در زمینه بالادستی نفت است شرکت در مناقصه توسعه میدان نفتی آزادگان ایران را هنگامی که اسناد این مناقصه منتشر شود، مورد بررسی قرار خواهد داد.

سخنگوی این شرکت افزود: «اینپکس در فرآیند جمع آوری اطلاعات و به روز رسانی های ضروری قرار دارد. به محض اینکه این مناقصه منتشر شود و شرایط و مفاد این مناقصه و قرارداد نفتی مربوط روشن شود، اینپکس پاسخ خود را بررسی خواهد کرد.»

علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران چند روز پیش گفته بود که ایران تا دوم ژوئن مناقصه توسعه میدان نفتی آزادگان را منتشر خواهد کرد و ۲۹ شرکت نفتی بین المللی برای شرکت در این مناقصه دعوت خواهند شد.

این مناقصه شامل بخش شمالی و جنوبی این میدان خواهد بود.

این میدان که در سال ۱۹۹۹ در استان خوزستان ایران در نزدیکی مرز با عراق کشف شد، بین ۳۳ تا ۴۲ میلیارد بشکه نفت در خود جای داده و بزرگترین میدان نفتی واقع در خشکی ایران محسوب می شود.

شرکت اینپکس ژاپن از سال ۲۰۰۴ مجری میدان آزادگان جنوبی بود و سهمی ۷۵ درصدی در توسعه این میدان داشت. این شرکت در سال ۲۰۰۶ میلادی تحت فشار تحریم های آمریکا سهم خود از توسعه این میدان را به ۱۰ درصد کاهش داد و وظیفه توسعه این میدان را به شرکت نفتیران اینترترید، یکی از شرکت های تابعه شرکت ملی نفت ایران واگذار کرد.

در سال ۲۰۱۰ و به دنبال تصمیم دولت ژاپن برای وضع تحریم های بیشتر علیه ایران، اینپکس به طور کامل از این میدان خارج شد.

اما با لغو تحریم ها، شرکت اینپکس یکی از ۵ شرکتی بود که در ژوئن سال گذشته قراردادی با شرکت ملی نفت ایران برای مطالعه میدان آزادگان جنوبی به امضا رساند.

انتهای پیام/۱۳۷پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *