کرسنت برای گرفتن خسارت گازی از عراق به دادگاه آمریکا متوسل شد

به گزارش آزادگان ایران، اسناد ارائه شده به یک دادگاه آمریکایی نشان می دهد، شرکت دنا گاز و شرکایش به دنبال گرفتن خسارت حداقل ۲۶٫۵ میلیارد دلاری از اقلیم کردستان عراق به دلیل تاخیر در پروژه های نفت و گاز هستند.

بلومبرگ اعلام کرد شرکت اماراتی دنا گاز و شرکایش تحت عنوان پیرل پترولیوم، در شکوائیه ای که روز ۱۲ می نزد یک دادگاه فدرال در واشنگتن ارائه کرده اند، به دنبال «به رسمیت شناختن و اجرای» احکامی هستند که در یک پرونده حکمیت در لندن صادر شده است. این شکوائیه بخشی از یک فرآیند حقوقی است که ممکن است به شرکت پیرل پترولیوم اجازه دهد تا در صورتی که کردها احکام صادر شده در دادگاه حکمیت لندن را اجرا نکنند، دارایی های اقلیم کردستان را تصاحب نماید.

وزارت انرژی اقلیم کردستان عراق اعلام کرد: «اقلیم کردستان به شدت به پیگیری حقوق خود و دفاع از موضعش در هر محکمه ای ادامه می دهد.» شرکت دنا گاز از اظهارنظر در مورد شکوائیه ای که نزد این دادگاه آمریکایی تنظیم کرده خودداری نموده، در حالی که شرکت کرسنت پترولیوم، بزرگترین سهامدار دناگاز و یکی از شرکت هایی که در این شکوائیه حضور دارد، هنوز پاسخی به درخواست اظهارنظر در این زمینه نداده است.

شرکای مذکور به دنبال گرفتن خساراتی هستند که دیوان بین المللی حکمیت لندن بابت تاخیر در پروژه های نفتی به اقلیم کردستان عراق تحمیل کرده است. اقلیم می گوید دلیل این تاخیرها توسعه این پروژه ها بوده است. دنا گاز بخش عمده ای از نفت و گاز را در کشورهای عراق و مصر تولید می کند. عدم پرداخت مطالبات دنا گاز توسط این دو کشور موجب شده تا توانایی این شرکت برای سرمایه گذاری و بازپرداخت بدهی به بدهکارانش لطمه ببیند.

در نوامبر ۲۰۱۵، دادگاه حکمیت لندن حکم داد که شرکت پیرل پترولیوم بابت تاخیر در پروژه های نفت و گاز، باید حدود ۲ میلیارد دلار خسارت از اقلیم کردستان دریافت نماید.

به گزارش تسنیم شرکت اماراتی کرسنت سابقه بدی در زمینه تشکیل پرونده حقوقی برای کشورهای طرف معامله با خود دارد و در زمینه خرید گاز از ایران نیز با رجوع به داوری بین المللی توانسته است حکمی را به نفع خود صادر کند که در صورت نهایی شدن میلیاردها دلار به ضرر ایران خواهد بود.

انتهای پیام/۱۳۱پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *