مشکل اشتغال روستا وام نیست/طرح‌های اشتغالی دولت مشکلات را بیشتر می‌کند

هادی ابوی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی آزادگان ایران، با اشاره به برنامه های اشتغالزایی دولت گفت: طرح کارورزی که دولت از آن صحبت می کند تکرار همان طرح استاد شاگردی قدیم است.

وی با بیان اینکه جامعه کارگری از جزئیات طرح استاد شاگردی بی اطلاع است افزود: درخواستمان از وزارت کار این است با برگزاری جلسه سه جانبه ملی جزئیات ۲ طرح ” کارورزی” و “برداشت ۱٫۵ میلیارد دلاری از صندوق توسعه ملی” را با نمایندگان کارگران مطرح کند.

ابوی بیان کرد: این طرح بیشتر شبیه طرح استاد شاگردی است. به نوعی موقعیتی برای برخی کارفرمایان فراهم می کند تا با کمترین امکانات برای مدت یکسال از کارگران بهره ببرد و پس از یکسال نیز ضمانتی برای جذب نیروهای آموزش دیده وجود ندارد.

دبیرکل کانون انجمن‌های صنفی کارگران کشور گفت: در حال حاضر فارغ التحصیلان بسیاری در شرف ورود به بازار کار هستند که باید برایشان فرصت شغلی ایجاد شود ولی به نام حل معضل بیکاری نباید طرح‌هایی را تدوین کنیم که علیرغم اهداف اشتغالزایی، به مشکلات بازار کار کشور بیفزاید.

*ضرورت بیمه و پرداخت کمک هزینه به کارورزان

وی با تأکید بر ضرورت بیمه و پرداخت کمک هزینه به کارورزان در جریان اجرای طرح، افزود: فردی که در کاری خبره می‌شود و مهارت لازم را به دست می‌آورد باید آموزه‌هایش را به فرد دیگری منتقل کند این طور نباشد که پس از چندماه کارورزی کارفرما عذر او را بخواهد و او به ناچار از جای دیگری شروع کند، علاوه بر آن باید از مزایای بیمه بهره‌مند شود تا اگر در جریان کارورزی دچار صدمه یا حادثه‌ای شد بتواند از پوشش‌های حمایتی برخوردار شود.

ابوی بیان کرد: در گذشته طرحی با عنوان “طرح کاد” وجود داشت که دانش آموزان همزمان با تحصیل آموزش لازم را فرا می گرفتند و کارفرما پس از پایان کار با مهارت ترین فرد را گزینش می کرد. اما تفاوت آن طرح با کاروزی این است که آن زمان افراد مهارت کسب می کردند ولی در حال حاضر افرادی که در طرح کارورزی هستند، در سن کار قرار دارند بنابر این نباید بدون ضمانت کار مشغول فعالیتی بدون پشتوانه شوند.

وی در ادامه به طرح” برداشت ۱٫۵ میلیارد دلاری از صندوق توسعه ملی” اشاره کرد و گفت: مشکل اصلی روستا برای مهاجرت به شهرها تنها بیکاری نیست. کشاروزی بهترین و اصلی ترین شغل اکثر روستاهای کشور است که در حال حاضر به دلیل کمبود منابع آبی کمرنگ شده است. اگر دولت قصد ایجاد اشتغال در روستاها را دارد نباید به فکر توزیع تسهیلات باشد چرا که اکثر وام هایی که در روستاها به اسم اشتغال زایی پرداخت شده است انحراف منابع داشته است. درگام اول دولت باید مشکل آب آشامیدنی، آب کشاورزی، برق،گاز، مشکلات زیست محیطی آنها را حل کند و سپس به فکر اقدامات بعدی برای ایجاد اشتغال باشد.

*فوت ۴ کارگر بر اثر سقوط در دستگاه خمیر کاغذ

وی در ادامه با اشاره به فوت ۴ کارگر بر اثر سقوط در دستگاه خمیر کاغذ گفت: عصر دیروز حادثه ای مبنی بر سقوط چهار کارگر به دستگاه خمیر کاغذ به اورژانس اطلاع داده شد که بلافاصله نیروهای اورژانس به محل حادثه اعزام شده و مصدومان را به بیمارستان امدادی مشهد منتقل کردند، اما متاسفانه این چهار کارگر به دلیل آسیب های وارده فوت شدند.

ابوی گفت: در حال حاضر بسیاری از کارگران دارای کارت مهارت فنی و حرفه ای هستند، اما متأسفانه آموزش ایمنی خاصی ندیده‌اند و به همین دلیل زمینه بروز حوادث ناشی از کار را رقم می‌زنند. بازرسی و آموزش ایمنی یکی از ضرورت برای کاهش حوادث ناشی از کار است.

انتهای پیام/پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *