“سامانه شناسه کالا” به شفاف‌سازی و کنترل قاچاق کمک می‌کند

به گزارش آزادگان ایران به نقل از شاتا ، یداله صادقی در مراسم رونمایی از سامانه شناسه کالا اظهار کرد: در وزارت صنعت ، معدن و تجارت “ستاد ملی” متشکل از دستگاه‌هایی که در آیین‌نامه‌های اجرایی (ماده ۱۳) ایجاد شناسنامه، شناسه و کد رهگیری برای کالاهای گروه هدف تشکیل شده است.

صادقی با بیان اینکه باید واردکننده به سایت سامانه جامع تجارت مراجعه ‌کند و طبق دستورالعمل اقدام نماید ، افزود : وقتی کالاها در سیستم نصب شناسه وارد شدند ، متعاقب آن شناسه رهگیری روی کالا پیاده می‌شود که امکان رصد در سطح بازار دارد و امکان ممیزی کالاهایی که به شکل قانونی تولید یا وارد شده فراهم می‌گردد.

وی افزود: ده کارگروه در گروه‌های کالایی مختلف ۱۱ دستورالعمل را حاوی قواعد کسب و کار برای ایجاد شناسنامه و تولید شناسه ایجاد کردند .

وی گفت : تمام دستگاه‌هایی که در ارتباط با ترخیص ، انبار ،تولید و واردات کالا دخیل هستند و در این کمیته‌های کاری قواعد را بررسی کرده و این قواعد تبدیل به دستورالعمل مشخص شده و از زمانی که وزارت صنعت ، معدن و تجارت اعلام می‌کند، تولید و ورود کالا باید با شناسه باشند و این امکان از طریق سیستم سامانه‌ای انجام خواهد شد.

معاون امور اقتصادی و بازرگانی تصریح نمود : صرف بکارگیری شناسه رهگیری تمام مباحث مربوط به قاچاق کالا را برطرف نمی‌کند این سامانه با مشارکت وارتباط با سامانه‌هایی که در ارتباط با مواد ۵ و ۶ قانون است ، ادامه اقدامات لازم مربوط به ثبت اطلاعات انجام می‌گردد.

به گفته صادقی : براساس این سیستم جامع ، تجارت هم شفاف‌تر می شود و هم زمینه لازم فراهم می گردد که بعد از اینکه در سامانه بیمه و حمل و نقل هم اطلاعات کالا را درج شد ، کالا به انباری می‌رود که دارای شناسه است (سامانه جامع انبارها)

وی افزود : تمام مراکزی که محل دپو و نگهداری کالا هستند شناسه انبار دریافت می‌کنند و همه کالاهای تولید داخل و وارداتی به هر جا می‌روند باید دارای شناسه باشند و این شناسه و کد رهگیری مجموعه‌ای را تشکیل می‌دهد که به شفافیت گردش کالا تولید و توزیع کمک می‌کند و در کنترل قاچاق مؤثر است.

صادقی خاطر نشان کرد : کالاهایی برای شناسه دار شدن در سه گروه الف، ب و ج دسته‌بندی شده اند که شامل: دسته اول گروه کالایی دارو، مکمل‌های دارویی، ملزومات، فرآورده‌های بهداشتی و فراورده‌های دامی ، آرایشی است که از ابتدای خرداد ماه باید دارای شناسه باشند دسته دوم گروه لوازم خانگی، یخچال فریزر، لباسشویی، جاروبرقی، ظرفشویی، فرآورده‌های نفتی، طلا و شمش و مصنوعات، منسوجات و پوشاک، گوشت سفید و قرمز که از انتهای خرداد ماه باید شناسه رهگیری را براساس دستورالعمل و سامانه جامع تجارت داشته باشند و دسته سوم شامل گروه کالایی کود شیمایی، سموم بذرها، گندم و جوو برنج است که ورود این کالاها نیز براساس این دستورالعمل‌هاست .

وی گفت : در راستای اجرای وظایف محوله در حوزه مواد ۵ و ۶ و ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز اقدام به طراحی و راه اندازی ۴ سامانه جامع تجارت ، سامانه جامع انبارها، سامانه شناسه کالا و سامانه شناسه رهگیری شده است .

به گفته صادقی ، کاربران با استفاده از اطلاعات مندرج در راهنمای سامانه شناسه کالا می توانند طی فرآیند مشخصی ثبت نام کنند و برای استفاده از این سامانه ثبت نام کاربر ابتدا اطلاعات مربوط به احراز صلاحیت ( دارا بودن کارت بازرگانی ،شناسه صنفی و شماره ملی شرکت) را ثبت نمایند .

وی تصریح می کند : کاربران بعد از ورود به سامانه باید مشخص کنند که آیا کالای وارداتی از مبدا ء GTIN دارد و یا اینکه کاربر خودش GTIN دریافت کرده است.

و ی در ادامه با تشریح این مطلب گفت : گزینه دوم اینست که کالای وارداتی GTIN ندارد و باید از مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران ( IranGS1) ایران کد دریافت کند و یا از شناسه داخلی سامانه استفاده کند و سپس مساله این است که کالا چه GTIN داشته باشد یا از شناسه داخلی استفاده کند باید شناسنامه کالا را تشکیل دهد.

انتهای پیام/پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *