پروژه تولید برقی که مسکوت ماند/فاز دوم نیروگاه گتوند متوقف شد؟

به گزارش خبرنگار اقتصادی آزادگان ایران، سد گتوندعلیا به‌عنوان بلندترین سد خاکی کشور در منتهی‌الیه موقعیت کوهستانی رودخانه کارون، در فاصله ۳۸۰ کیلومتری از مصب رودخانه و نزدیک شهرستان گتوند در استان خوزستان احداث شده است.

تولید برق از آب رهاسازی شده از مخزن این سد که در جمع آوری سیلابهای حوضه کارون و همچنین ذخیره آب رهاسازی شده از سدهای مخزنی کارون ۳ و ۴ نقش مهمی ایفا می کند، یکی از اهداف اصلی ساخت آن بوده است. به طوری که همزمان با رهاسازی آبهای ذخیره شده در مخزن سد گتوند، علاوه بر تغذیه نیاز زیست محیطی پایین دست و تأمین نیاز کشاورزی دشت خوزستان در فصل کشت، بخشی از نیاز شبکه برق کشور به صورت پاک و بدون مصرف سوخت فسیلی تأمین شود.

به منظور تحقق این هدف، ساخت دو فاز یکهزار مگاواتی برای تولید سالانه ۴ هزار و ۲۵۰ گیگاوات ساعتی برق در برنامه قرار گرفت. فاز نخست نیروگاه سد گتوند با ۴ واحد ۲۵۰ مگاواتی قریب به ۳ سال در مدار بهره برداری است و تاکنون برق تولیدی آن بیش از ۴ هزار میلیارد ریال درآمدسازی به دنبال داشته است. با این حال، احداث فاز دوم نیروگاه سد گتوند قریب به سه سال در دست انجام است و پس از گذر از تعدیل های مختلف که ظرفیت احداث آن را از ۴ واحد ۲۵۰ مگاواتی به ۴ واحد ۱۷۵ یا ۱۶۰ مگاواتی رسانده، هیچ خبری از تکمیل و بهره برداری از این فاز نیست.

بررسی برنامه ریزی های مدون وزارت نیرو به منظور افزایش ظرفیت اسمی تولید برق کشور نشان می دهد، هیچ برنامه ای برای بهره برداری از فاز دوم نیروگاه گتوند در سال ۹۶ دیده نشده است. این در حالی است که ساختمان فاز دوم این نیروگاه در سال ۹۴ تکمیل شده بود و قرار بود در سال ۹۵ تجهیزات فاز دوم خریداری و نصب شود.

افزایش ظرفیت تولید برق کشور در سال ۹۶ در بخش های مختلف نیروگاههای حرارتی، نیروگاههای برق‌آبی، نیروگاههای تجدیدپذیر و نیروگاههای تولید پراکنده (DG و CHP) برنامه ریزی شده و مقرر است تا پایان سال جاری در مجموع ۴۵۱۹ مگاوات ظرفیت جدید به بخش تولید برق کشور افزوده شود.

از این رقم، در ۲ ماه ابتدایی سال جاری در مجموع ۲۷۰ مگاوات ظرفیت جدید تولید برق به مدار بهره برداری وارد شده است. هشتم فروردین ماه ۹۶ با بهره برداری از یک واحد ۲۵ مگاواتی در نیروگاه گازی پرنیان، نخستین افزایش ظرفیت تولید برق کشور در سال جاری رقم خورد.

در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ماه نیز با سنکرون دومین واحد نیروگاه برق‌آبی رودبار لرستان، ۲۲۵ مگاوات دیگر به ظرفیت تولید برق کشور افزوده شد.

همچنین در طول ۲ ماه ابتدایی سال، با بهره برداری از واحدهای تولید پراکنده (DG و CHP) در نقاط مختلف کشور، در مجموع ۲۰ مگاوات ظرفیت جدید تولید برق در این بخش، به ظرفیت اسمی تولید برق کشور اضافه شد.

با افزایش ۲۷۰ مگاواتی ظرفیت تولید برق کشور در سال ۹۶، در حال حاضر ظرفیت اسمی تولید برق کشور به ۷۶ هزار و ۸۳۲ مگاوات رسیده است.

با کسر ۲۷۰ مگاوات ظرفیت جدید ایجاد شده در بخش تولید برق کشور از هدفگذاری افزایش ظرفیت تولید برق ۴۵۱۹ مگاواتی، تکمیل و بهره برداری از ۴۲۴۹ مگاوات ظرفیت جدید باقی می ماند که از ابتدای خردادماه تا پایان اسفندماه سال جاری باید شاهد تحقق این برنامه باشیم.

جزئیات این افزایش ظرفیت ۴۲۴۹ مگاواتی بدین شرح است:

نام نیروگاه

نوع واحد

شماره واحد

ظرفیت (مگاوات)

شیروان

سیکل ترکیبی

۱

۱۶۰

شیروان

سیکل ترکیبی

۲

۱۶۰

شیروان

سیکل ترکیبی

۳

۱۶۰

غرب مازندران

گازی

۱

۳۰۷

تابان (صدوق)

سیکل ترکیبی

۱

۱۶۰

دالاهو (کرمانشاه)

گازی

۱

۳۰۴

گلگهر

سیکل ترکیبی

۱

۱۶۰

سنگان

سیکل ترکیبی

۱

۱۶۰

هریس

گازی

۱

۳۰۴

ماکو

گازی

۱ و ۲

۷۴

شهدای پیروز (بهبهان)

سیکل ترکیبی

۱

۱۶۰

پرند

سیکل ترکیبی

۱

۱۶۰

پرند

سیکل ترکیبی

۲

۱۶۰

پرند

سیکل ترکیبی

۳

۱۶۰

جهرم

سیکل ترکیبی

۱ و ۲ و ۳

۴۸۰

داریان

برق‌آبی

۱

۲۱۰

سردشت

برق‌آبی

۱

۵۰

تجدیدپذیر

تجدیدپذیر

ـــــــــ

۶۹۰

تولید پراکنده

DG , CHP

ـــــــــ

۲۳۰

هفته پایانی فروردین ماه سال گذشته سیلابی بزرگ در حوضه کارون به وقوع پیوست و بارشهای متوالی، بهره برداران سدهای کارون ۴ و کارون ۳ را مجبور به بازکردن دریچه های این دو سد کرد و حجم عظیمی از آب رهاسازی شده به مخزن سد گتوند وارد شد.

هر ساله در ابتدای بهار و یا پایان اسفندماه شاهد ورود سیلاب های فصلی با دبی های مختلف به مخزن سد گتوند هستیم که این مسئله در کنار آبهایی که از مخازن سدهای کارون ۳ و ۴ رها می شود، موجب ذخیره احجام مناسبی از آب در سد گتوند شده و برای تأمین نیاز زیست محیطی و کشاورزی پایین دست، وضعیت مطلوبی را رقم می زند اما در بخش تولید برق، فقط به میزان یکهزار مگاوات ظرفیت در این سد وجود دارد. در صورتی که فاز دوم این نیروگاه احداث شده بود، قدرت مانور بهره برداران در تولید برق از آب رهاسازی شده بیش از وضعیت کنونی بود.

انتهای پیام/پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *