رشد ۱۱٫۸درصدی اجاره مسکن در تهران به‌روایت مرکز آمار

به گزارش خبرنگار اقتصادی آزادگان ایران، مرکز آمار ایران از افزایش ۶٫۶درصدی قیمت فروش یک مترمربع زیربنای مسکونی و افزایش ۱۱٫۸درصدی متوسط مبلغ اجاره به‌علاوه سه‌درصد ودیعه پرداختی برای یک مترمربع زیربنای مسکونی در زمستان ۹۵ نسبت به زمستان ۹۴ در شهر تهران خبر داد.

براساس سامانه اطلاعات مدیریت معاملات املاک و مستغلات کشور، بنگاه‌های معاملات ملکی موظف هستند مشخصات کلیه معاملات خرید و فروشی را که سند آنها از طریق دفتر ثبت اسناد انتقال پیدا می‌کند در این سامانه ثبت نمایند.

با توجه به این‌که کاهش یا افزایش حجم (تعداد) معاملات در مناطق شهر تهران باعث کاهش یا افزایش شدید متوسط (حسابی) قیمت در سطح کل شهر می‌شود، از متوسط تعدیل‌شده (وزنی) که در آن، وزن با استفاده از سهم واحدهای مسکونی دارای سکنه محاسبه می‌شود، استفاده شده تا بتوان با حذف اثر حجم معاملات، تغییرات واقعی قیمت را مشخص کرد.

متوسط قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگیمعامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۴۴۶۱۳ هزار ریال با میانگین مساحت ۳۸۱ مترمربع بوده است که نسبت به فصل قبل ۰٫۳ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۰٫۵ درصد افزایش داشته ‌است.

متوسط قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونیمعامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۴۳۷۵۳ هزار ریال با میانگین مساحت ۹۱ مترمربع و متوسط عمر بنای ۱۰ سال بوده است که نسبت به فصل قبل ۰٫۶ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۶٫۶ درصد، افزایش داشته است.

متوسط مبلغ اجاره ماهانه به‌علاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۲۲۱۶۱۵ ریال با میانگین مساحت ۷۵ مترمربع و متوسط عمر بنای ۱۴ سال بوده است که نسبت به فصل قبل ۱٫۲ درصد کاهش و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۱۱٫۸ درصد، افزایش داشته است.

انتهای پیام/*پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *