ورود مجلس به موضوع فروش رایگان گاز به ترکیه /نمایندگان خواستار چاره‌جویی زنگنه شدند

به گزارش خبرنگار اقتصادی آزادگان ایران، با تعدیل ۱۳٫۳ درصدی قیمت گاز صادراتی ایران به ترکیه از ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ با رأی دادگاه بین المللی، ایران ۱٫۹ میلیارد دلار به ترکیه بدهکار شده که توافق دو کشور مبنی بر این است که در قالب صورت‌های جدید فروش گاز به این کشور این رقم رفته رفته محاسبه و کم شود.

تصور بر این بود که در صورت‌های جدید فروش گاز ایران به ترکیه، بخشی از پول فروش گاز از سوی ترکیه به‌عنوان اقساط طلب جدید ۱٫۹ میلیارد دلاری این کشور از ایران، پرداخت نمی‌شود؛ اما وضعیت به‌گونه‌ای دیگر رقم خورده و ترکیه تمامی پول خرید گاز از ایران را به‌بهانه طلب خود ناشی از جریمه ۱٫۹ میلیارد دلاری ایران پرداخت نمی‌کند و در عمل ایران اکنون گاز مجانی به ترکیه ارسال می‌کند. ارسال گاز به این کشور حدود ۳۰ میلیون مترمکعب در روز است.

این موضوع که در پی شفاف سازی آزادگان ایران، این روزها در رسانه های مختلف بررسی می شود، پای مجلس شورای اسلامی را نیز به موضوع صادرات گاز ایران به ترکیه باز کرده و تعدادی از نمایندگان خواستار چاره جویی زنگنه در این زمینه شدند.

شنیده ها حاکی از این است که وزارت نفت هم به دنبال مذاکره با مسئولان ترکیه مبنی بر کسر بخشی از پول فروش روزانه گاز و پرداخت بقیه آن از سوی ترکیه است. به عبارتی ترکیه اقساط جریمه ایران را بلندمدت تر در نظر بگیرد.

«علی گل‌مرادی» عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگویی از “تذکر مجلس به وزارت نفت در مورد صادرات رایگان گاز به ترکیه” خبر داد و گفت: “وزارت نفت در حال رایزنی این موضوع با مقامات کشور ترکیه است تا این مسئله حل کند.”

انتهای پیام/پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *