روسیه وارد عرصه رقابت با بوئینگ و ایرباس شد

به گزارش آزادگان ایران به نقل از رویترز، روسیه روز شنبه اولین پرواز هواپیمای مسافربری جدید برد متوسط ام اس ۲۱ خود را انجام داد. این اولین تلاش روسیه پس از فروپاشی شوروی سابق برای تولید یک هواپیمای تجاری شاهراهی است که مسکو امیدوار است بتواند با هواپیماهای تولیدی شرکت های غربی رقابت کند.

شرکت ایرکات، تولید کننده این هواپیما و شرکت مادر آن یعنی یونایتد ایرکرفت که وابسته به دولت روسیه است در بیانیه ای غیرمنتظره اعلام کردند که مدل ام اس-۲۱-۳۰۰ این هواپیمای مسافربری اولین پرواز ۳۰ دقیقه ای خود را در ارتفاع هزار متری از سطح زمین با سرعت ۳۰۰ کیلومتر در ساعت انجام داده است.

روسیه که به دلیل نقش آفرینی در بحران اوکراین، تحت تحریم های غرب قرار دارد، تلاش می کند تولیدات صنعتی داخلی خود را احیا نماید و وابستگی خود به شرکت های خارجی را کاهشد دهد.

این پرواز آزمایشی که قبلا به اطلاع رسانه ها نرسیده بود، تنها ۳ هفته پس از آن انجام می شود که چین اولین پرواز هواپیمای مسافربری جدیدی خود با نام سی ۹۱۹ را انجام داد و نشان داد که قصد دارد وارد رقابت با شرکت های هواپیماسازی غربی نظیر بوئینگ و ایرباس شود.

مقامات روسی گفته اند، ام اس ۲۱ از بسیاری جهات بهتر از هواپیماهای مشابه ساخت شرکت های غربی است و توسط شرکت های هواپیمایی روسی و خارجی مورد استفاده قرار خواهد گرفت، اما تحلیلگرانفربی می گویند، روسیه و هچین هر دو برای در هم شکستن انحصار استفاده از هواپیماهای بوئینگ و ایرباس در پروازهای دو سوی اقیانوس اطلس، با چالش عظیمی مواجه اند.

اولگ کنننکو، خلبان این هواپیما گفته : «ماموریت پروازی این هواپیما تکمیل شده است. پرواز خوب بود. هیچ ملاحظه ای که مانع از انجام پروازهای آزمایشی بیشتر شود مشاهده نشد.»

منابع هوانوردی غربی با اشاره به کوتاهی مدت پرواز این هواپیما و ارتفاع پایینی که ام اس ۲۱ در آن آزمایش شده، نسبت به موفق آمیز بودن آن ابزار تردید کرده اند.

انتهای پیام/۱۲۲پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *