لایحه اشتغالزایی روستایی به صحن مجلس بازگشت/حداقل ۲۰ درصد منابع به خطا می‌رود

حسینعلی حاجی‌دلیگانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی آزادگان ایران،درباره بازگشت لایحه «برداشت ۱٫۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه برای اشتغال روستاها» به کمیسیون بودجه گفت: ایرادهایی به نوع نگارش طرح وجود دارد.

وی با بیان اینکه با کلیات طرح موافق هستم گفت: اینکه دولت لایحه ای را در قالب برداشت ۱٫۵ میلیارددلار از صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستاها به مجلس ارائه کرد بدون دلیل بود چرا که هیئت عامل صندوق توسعه ملی به دنبال اجرای این طرح بود. اما دولت چرا لایحه آورد؟ کاری اضافه یا تبلیغاتی بود.

حاجی‌دلیگانی با بین این که با پرداخت تسهیلات اشتغالزایی به روستاها و شهرهای زیر ۱۰هزار نفر موافق هستیم گفت: یک کار عمیقی نیاز بود تا مشخص شود چه حرفه ها و صنایعی می تواند در روستا اشتغال ایجاد کند که آن هدف اصلی طرح که ایجاد اشتغال است را محقق کند. در این جهت کار کارشناسی کاملی صورت نگرفته است. بخشی از این مسئولیت در این طرح بر عهده سازمان برنامه گذاشته شده است و بخشی دیگر از آن بر عهده وزارت کار است. این دوگانگی مشکلاتی را ایجاد می کند. در کمیسیون برنامه و بودجه هم باید به صورت دقیق تر بررسی می شد.

وی در پاسخ به اینکه برخی بیان می کنند” وام اشتغال روستائیان صرف خرید لوازم خانه می‌شود نه اشتغال‌زایی” گفت: اگر بانک عامل برای پرداخت تسهیلات صندوق کارآفرینی امید باشد، با سازکاری که در حال حاضر این صندوق دارد با لحاظ کردن خطا به نظر می رسد حدود ۸۰درصد موفق باشد.

حاجی دلیگانی ادامه داد:روز گذشته این طرح به کمیسیون برنامه و بودجه بازگشت و پس از بررسی مجدداً به صحن بازگشته است. در حال حاضر خواسته‌های مردم از مجلس و دولت موضوع معیشت و اشتغال جوانان‌شان است، در زمینه کاهش نرخ بیکاری یکی از اقدامات دولت مصوبه کمیسیون تلفیق است. ایجاد اشتغال از طریق رونق تولید محقق می‌شود. دولت باید به‌منظور نیل به رشد و توسعه اقتصادی بر پایه عدالت، نسبت به اعمال سیاست‌های اشتغال‌زایی، مهارت‌افزایی و ارتقای دانش حرفه‌ای و حمایت از مشاغل کوچک خانگی و دانش‌بنیان اقدام کند.

انتهای پیام/پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *