راهکار جدید برای کاهش وابستگی? به واردات “خوراک دام و طیور”

مهدی مسعودی در گفت و گو با خبرنگار بخش کشاورزی آزادگان ایران اظهار کرد: وقتی نوسان در قیمت ذرت در بازار اتفاق می افتد صنعت دام و طیور کشور را نیز با چالش و مشکلات جدی رو به روی می کند.

وی افزود: برای جلوگیری از این نوسان ها راهکارهای اجرایی و استفاده از پسماند محصولات کشاورزی و فراوری آنها مانند پسته، نیشکر، خرما و سیب زمینی برای مصرف در صنعت خوراک دام و طیور، ضرورت دارد.

این کارشناس صنعت خوراک دام و طیور با تاکید بر لزوم حمایت دولت از ورود ماشین آلات، تکنولوژی و دانش استفاده از پسماندها در صنعت خوراک آماده، گفت: تسهیلات کم بهره برای ترغیب و تشویق سرمایه گذاران در این صنعت می تواند برای اقتصاد کشاورزی و همچنین دامداران و کشاورزان و ایجاد صنایع تبدیلی موثر باشد.

مسعودی همچنین به اقدام اخیر وزارت جهاد کشاورزی پس از گرانی ۲۰۰ تومانی در قیمت ذرت و استفاده از ذخایر شرکت پشتیبانی امور دام با نرخ مناسب، اشاره و اظهار کرد: این اقدام وزارت جهاد کشاورزی به موقع و بجا بود اما باید راهکارهای مطلوب و دایمی در این زمینه ارایه و اجرا کرد.

قائم مقام اتحادیه خوراک دام، طیور و آبزیان دلایل عملکرد ضعیف در بخش استفاده از پسماند محصولات کشاورزی و فرآوری آنها برای مصارف خوراک دام و طیور را برشمرد و افزود: دلیل اصلی که در این زمینه ضعیف عمل کرده ایم، نبود بسترهای مناسب برای سرمایه گذاری و حمایت های دولتی از این صنعت مهم و تاثیرگذار در کشور است.

وی همچنین به سمیناری که اتحادیه خوراک دام و طیور با همکاری سازمان نظام مهندسی کشاورزی در حاشیه نمایشگاه فیداکسپو در این زمینه برگزار کرد، اشاره و اظهار کرد: دولت هم باید به کمک بخش خصوصی بیاید تا با تعامل سازنده، وضعیت تولید و بهره وری در کشور بهبود یابد.

گفتنی است؛ در روزهای اخیر قیمت ذرت(نهاده دام و طیور) در هر کیلوگرم ۲۰۰ تومان افزایش یافت در حالی که بازارهای جهانی هیچ نشانی از گرانی ندارند .

با توجه به اینکه نهاده های دام و طیور وارداتی است و قیمت آنها از بازارهای جهانی متاثر می شود، این گرانی بی دلیل بوده که این امر وزارت جهاد کشاورزی را نیز به اقدام متقابل برای کنترل بازار نهاده های دامی واداشت و امروز اعلام کرد که این محصولات را به قیمت ارزان در اختیار مرغداران قرار می دهد.

انتهای پیام/پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *