موافقتنامه تجارت آزاد ایران و اوراسیا تا پایان ۲۰۱۷ امضا می‌شود

به گزارش آزادگان ایران به نقل از فایننشال تایمز، در راستای تلاش روسیه و متحدانش برای تعمیق روابط با تهران، اتحادیه اقتصادی اوراسیایی قصد دارد قرارداد تجارت آزاد با ایران را تا پایان امسال نهایی کند.

تیمور سلیمانوف، وزیر اقتصاد قزاقستان گفت: «ما معتقدیم می توانیم تا پایان سال می توانیم به یک دستاور مهم…پایان مذاکرات دست یابیم.»

وزرای کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیایی در ماه مارس توافق کردند که مذاکرات با تهران را در اولویت قرار دهند و علاوه بر بازار ۱۸۳ میلیون نفری کشورهای عضو به دنبال گشودن بازارهای دیگر بروند.

سلیمانوف که قبلا به عنوان وزیر سیاستگذاری اقتصادی و مالی قزاقستان در کمیسیون اتحادیه اقتصادی اوراسیا در مسکو فعالیت داشته افزود: «ما تمایل داریم که تا آن موقع یک چهارچوب همکاری را به امضا برسانیم.» وی در عین حال هشدار داد که هرگونه تنش در روابط تجاری آمریکا و چین در دوره ترامپ برای آسیای مرکزی مضر خواهد بود.

دستیابی به یک قرارداد تجارت آزاد با ایران یک پیروزی مهم برای اتحادیه اقتصادی اوراسیا، که یک بازار مشترک بین کشورهای روسیه، قزاقستان، بلاروس، قرقیزستان و ارمنستان است خواهد بود و می تواند موجب تقویت قابل توجه روابط بین ایران و جمهوری های سابق اتحاد جماهیر شوروی شود.

انتهای پیام/۱۲۴پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *