نظر رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس درباره طرح “ادغام بانک‌ها”

به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا؛ محمدرضا پورابراهیمی داورانی با بیان اینکه براساس سیاست های اصل ۴۴قانون اساسی باید سهم دولت در اقتصاد کاهش یابد تا زمینه حضور پررنگ تر بخش خصوصی در اقتصاد کشور فراهم شود، گفت: هدف از تشکیل بانکهای خصوصی این بود که تجهیز منابع مالی و تخصیص این منابع به صورت ارائه تسهیلات بانکی به روش مناسبی صورت گیرد تا در رقابت بهای تمام شده پول کاهش یابد.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: در عمل بانکهای خصوصی به اهداف مذکور دست نیافتند و بعضا با رقابتهای غیر صحیحی که در حوزه اقتصادی انجام دادند تاثیر منفی بر عملکرد بازارهای پول در اقتصاد کشور داشتند.

وی گفت:در حال حاضر با وجود اینکه برجام ظرفیتی برای استفاده از تعاملات خارجی با بانک های خارجی فراهم کرده اما ظرفیت بانکی کشور نیز دارای مسائلی است که مانع از استفاده از ظرفیت ها می شود البته این موضوعات جدا از تداوم کارشکنی ها دشمنان جمهوری اسلامی در اجرای صحیح برجام است.

لزوم رفع مشکل فقدان کفایت سرمایه بانک های ایرانی

پورابراهیمی در گفت و گو با خانه ملت تصریح کرد: فقدان کفایت سرمایه بانک های ایرانی نیز از دلایل عدم همکاری بانک های بزرگ خارجی با شبکه بانکی داخلی است ؛ بنابراین ادغام بانک های ایرانی می تواند نقش مهمی در ارتقای کفایت سرمایه داشته باشد.

وی ادامه داد: دولت در خصوص ادغام بانک های خصوصی تصمیم نمی گیرد و بانک مرکزی نمی تواند در این حوزه الزام ایجاد کند و براساس قانون تجارت، انجام این مهم برعهده مجمع عمومی بانک ها است و نهایتا بانک مرکزی می تواند با این کار موافقت یا مخالفت کند.

به گفت وی، مجمع عمومی بانکهای دولتی در اختیار دولت است و بر این اساس، ادغام بانک های دولتی باید براساس مصوبه دولت صورت گیرد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود:براساس قانون تجارت، ظرفیت قانونی لازم برای ادغام بانک ها وجود دارد.

انتهای پیام/پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *