۱۲۷۰۰ میلیارد تومان چک فقط در ۱ ماه برگشت خورد + جدول

به گزارش گروه اقتصادی آزادگان ایران، سید محمود احمدی دبیرکل بانک مرکزی گفت: در اسفند ماه ۱۳۹۵ در کل کشور بالغ بر ۱۰ میلیون فقره چک به مبلغی بالغ بر ۶۳۸ هزار میلیارد ریال مبادله شد که نسبت به ماه قبل، از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۴٫۲ درصد و ۱۶٫۳ درصد افزایش نشان می‌دهد. از این میزان حدود ۸٫۶ میلیون فقره چک به مبلغی بالغ بر ۵۱۱ هزار میلیارد ریال وصول شده است که نسبت به ماه قبل؛ از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۵٫۲ درصد و ۱۷٫۲ درصد افزایش نشان می‌دهد.
وی افزود: میزان چک‌های برگشتی در کل کشور طی این مدت، بالغ بر ۱٫۴ میلیون فقره چک به مبلغی حدود ۱۲۷ هزار میلیارد ریال بوده که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد ۱٫۲ درصد کاهش و از نظر مبلغ ۱۲٫۶ درصد افزایش نشان می‌دهد که ۹۷٫۴ درصد آن از نظر تعداد و ۹۷ درصد از آن از نظر مبلغ به دلیل کسری یا فقدان موجودی بوده است.

احمدی توضیح داد: نکته مهم آن که این افزایش ۱۲٫۶ درصدی چک برگشتی در اسفند ماه را از نظر مبلغ باید در کنار افزایش ۱۷٫۲ درصدی مبلغ کل وصولی‌ها تحلیل کرد که نشان می‌دهد علت افزایش چک برگشتی نسبت به دوره قبل، افزایش چک‌های مبادلاتی بوده است.

برای توضیح بیشتر موضوع، جدول مربوط به چک های برگشتی، به تفکیک استان و با طبقه بندی دلیل “کسری یا فقدان موجودی” و “سایر علل” برای آگاهی مخاطبین ارائه می شود:

انتهای پیام/پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *