نفت برنت ۵۲ دلار شد

به گزارش آزادگان ایران به نقل از رویترز، در حالی که افزایش بی وقفه فعالیت های حفاری در آمریکا، تلاش های اوپک و سایر تولید کنندگان برای مهار مازاد عرضه در بازار را به حاشیه رانده است، قیمت نفت روز دوشنبه با کاهش همراه بود.

به دلیل تعطیلی رسمی در کشورهای چین، آمریکا و انگلیس، امروز حجم معاملات در بازارهای مختلف جهان پایین خواهد بود.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با ۱۵ سنت، معادل ۰٫۳ درصد کاهش به ۵۲ دلار رسید. قیمت نفت خام آمریکا نیز امروز ۱۷ سنت، معادل ۰٫۳ درصد کاهش داشت و به ۴۹ دلار و ۶۳ سنت ترسید.

سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) و برخی تولید کنندگان غیر عضو این سازمان هفته گذشته توافق کردند که طرح کاهش تولید را که بر اساس آن تولید روزانه نفت این کشورها حدود ۱٫۸ میلیون بشکه کاهش می یابد، تا ۹ ماه دیگر تمدید کنند. اما این تصمیم آنطور که سرمایه گذاران انتظار داشتند تاثیر مثبتی بر بازار نداشت و افت قیمت ها را نیز به دنبال داشت.

بر اساس توافق اولیه، طرح ۶ ماهه کاهش تولید که از اول ژانویه آغاز شده، در ژوئن امسال منقضی می شود.

موسسه بی ام آی ریسرچ در یادداشتی نوشت: «واکنش فوری بازار به تصمیم ۲۵ می اوپک نشان می دهد که تاثیر کاهش تولید ها بر میزان ذخایر جهانی نفت در نیمه نخست سال ۲۰۱۷ ضعیف تر از حد انتظار بوده است.»

به رغم ادامه کاهش تولید، قیمت نفت چندان بالاتر از ۵۰ دلار نرفته است.

بخش عمده ای از موفقیت اوپک بستگی به میزان تولید نفت آمریکا دارد که در توافق کاهش تولید حضور ندارد و تولید نفت آن از اواسط سال ۲۰۱۶ به این طرف با رشدی ده درصدی به بیش از ۹٫۳ میلیون بشکه در روز رسیده است.

بر اساس آمار موسسه بیکر هاگز، شرکت های حفاری نفتی در آمریکا در ۱۹ هفته اخیر به صورت متوالی تعداد سکوهای حفاری خود را افزایش داده و به ۷۲۲ سکو رسانده اند که بیشترین تعداد سکو از آوریل ۲۰۱۵ تاکنون است.

انتهای پیام/۱۱۷پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *