قائم مقام آخوندی: سنگ‌اندازی آمریکا در فروش بوئینگ باید طبق قوانین باشد

به گزارش خبرنگار اقتصادی آزادگان ایران، وزیر خزانه‌داری آمریکا هفته‌ گذشته با بیان این که این وزارتخانه در حال تجدید نظر در مجوزهای اعطا شده به شرکت های بوئینگ و ایرباس برای فروش هواپیما به ایران است گفت: فشارهای تحریمی بر ایران را افزایش خواهیم داد.

استیون منوچین افزود: ما از هر ابزاری که در توانمان است برای افزایش تحریم های ایران، سوریه و کره شمالی جهت محافظت از جان شهروندان آمریکایی استفاده خواهیم کرد… من می توانم به شما اطمینان دهم که این موضوع اصلی تمرکز من است و من با رئیس‌جمهوری در این باره صحبت می کنم.

وی تصریح کرد: تحریم ها «واقعا کار می کند» و عامل آوردن ایران به پای میز مذاکره در آستانه توافق هسته ای بوده است.

این در حالی است که قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در گفت‌وگویی حرف‌های جالبی درباره اظهارات وزیر خزانه‌داری آمریکا اظهار کرده است.

فخریه کاشان با بیان این‌که مجوزها -به بوئینگ و ایرباس- تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی مهلت دارد، به تین نیوز گفته “برای تمدید مجوزها از هم‌اکنون فشار را وارد کرده‌ایم.”

وی با بیان “در این‌که آمریکا همواره به دنبال سنگ‌اندازی بر سر راه‌ ایران بوده است شکی نیست” افزود: «این سنگ‌اندازی‌ها بایستی در چارچوب قوانین و مقررات باشد.»

وی با تاکید بر این‌که مطابق برجام آمریکا نمی‌تواند جلوی فروش هواپیما به ایران را بگیرد و اگر به هر دلیلی مانع فروش هواپیما به ایران شود توافق ایران با کشورهای ۵+۱ (برجام) نقض می شود، گفت:‌برجام یک معاهده بین‌المللی است که تنها آمریکا در آن دخیل نیست.

به گزارش تسنیم،‌ به نظر می‌رسد قائم مقام وزیر راه و شهرسازی بیش از حد به پایبندی آمریکایی‌ها خوشبین است، وگرنه با قاطعیت این‌گونه سخن نمی‌گفت. نباید فراموش کرد بر اساس توافق ژنو (زمستان ۹۲) باید قطعات هواپیماهای مسافربری ایرانی بدون هیچ مانعی تامین می‌شد. اما در عمل به دلیل سنگ‌اندازی‌های آمریکایی‌ها هیچ قطعه‌ای در اختیار ایران قرار نگرفت.

مطابق یکی از بندهای توافق ژنو باید تحریم‌های سی و چند ساله ایران در حوزه هواپیماهای مسافری لغو و زمینه ورود قطعات و تعمیر موتور هواپیما فراهم می‌شد. در این راستا وزارت خزانه‌داری آمریکا چندی پس از توافق ژنو مجوز لازم را برای شرکت‌های هواپیماسازی بوئینگ و جنرال الکتریک صادر کرد.

انتهای پیام/پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *