تولید محلول ضدعفونی کننده قوی با استفاده از نانو ذرات

توسط محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر انجام گرفت؛

تولید محلول ضدعفونی کننده قوی با استفاده از نانو ذرات

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق شدند با استفاده از اصول شیمی سبز، روش نوینی بررای سنتز محلول های کلوئیدی نانوذرات نقره با پایداری و عمرقفسه بالا معرفی کنند. نتیجه این پروژه در پزشکی مورد توجه قرار می گیرد.

سعید جعفری محقق دانشگاه امیرکبیر در گفت و گو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی آزادگان ایران؛اظهار کرد: «بررسی روش‌های پایدارسازی نانوذرات نقره در محلول های کلوئیدی» خواص خارق العاده و منحصر به فرد نانوذرات نقره، کاربرد آن‌ها را بسیار گسترده کرده است که از آن میان می‌توان به محلول‌های کلوئیدی نانوذرات نقره به دلیل خاصیت آنتی باکتریال و ضدویروسی و ضدقارچی و کاربرد آن‌ها در انواع زخم پوش‌ها و جراحات سوختگی و ضدعفونی کردن تجهیزات پزشکی اشاره کرد.

وی با بیان اینکه محدودیت اصلی این محلول ها، ناپایداری نانوذرات نقره برای مدت‌های طولانی و عمر قفسه کوتاه است، خاطر نشان کرد: از این رو، بررسی و معرفی روش نوینی برای سنتز محلول‌های کلوئیدی نانوذرات نقره با پایداری و عمرقفسه بالا هدف اصلی این پروژه بوده است.

محقق دانشگاه امیرکبیر افزود: در این پژوهش از اصول شیمی سبز و مواد زیست سازگاری همچون ژلاتین بهره گرفتیم که هیچ سمیت و خطری از فرآوری تا مصرف برای افراد یا محیط زیست ندارد.

جعفری با اشاره به روند اجرایی این پروژه عنوان کرد: در این پژوهش، محلول‌های کلوئیدی با پایداری بسیار بالا و عمر قفسه بیش از صد روز با موفقیت فرآوری شد و مورد آزمون‌های مشخصه یابی قرار گرفت.

وی گفت:همچنین با کاهش ابعاد نانوذرات، از مقدار مصرفی نقره بسیار کاسته شد که علاوه بر افزایش خاصیت آنتی باکتریال به دلیل کاهش ابعاد، منجر به کاهش قیمت تمام شده آن نیز شد.

این محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه افزایش عمر قفسه محصولات ضدعفونی کننده بر پایه نقره، یک مزیت عالی برای صاحبان صنایع است، گفت: در روش بکارگرفته شده در این پژوهش نانوذرات نقره با ابعاد زیر ۵ نانومتر از یک روش مبتکرانه، ارزان و آسان تهیه شد که نسبت به روش‌های متداول برتری‌های زیادی دارد.

وی تاکید کرد: در ابتدا مطالعات گسترده‌ای در خصوص انواع پایداری و خصوصیات و سازوکار عمل پایدارسازهای نانوذرات نقره انجام گرفت؛ روش‌های مختلف سنتز نانوذرات نقره مورد بررسی و مقایسه قرار گرفتند و از آن میان روش نوظهور تالنز جهت ادامه کار پژوهش انتخاب شدند.

جعفری بیان داشت: انتخاب مواد زیست سازگار چالش مهمی در این پژوهش بود چرا که ماده مورد استفاده علاوه بر عدم سمیت باید در احیا و پایداری نانوذرات نقره نیز فعالیت می‌کرد .

محقق دانشگاه امیرکبیر اضافه کرد: همچنین، قیمت و در دسترس بودن این ماده، از دیگر عوامل مهم در انتخاب بود؛ که درنهایت با بررسی‌های گسترده، ژلاتین و مالتوز جهت پایدارسازی و احیا یون‌های نقره به نانوذرات نقره مورد استفاده قرار گرفتند.

وی اظهار داشت: همچنین خواص اپتیکی نانوذرات نقره، بکار گیری آنان را در حسگرهای نوری و مدارهای الکترونیکی چاپی میسر می‌سازد.

جعفری در خصوص آینده این پروژه گفت: در حال حاضر، ایده بکارگیری نانوذرات نقره در زخم پوش‌ها متداول و تجاری سازی شده است و این پژوهش در راستای بهبود و تسهیل این صنعت بوده است.

وی در ادامه افزود:، اما بکارگیری نانوذرات نقره در تشخیص زودهنگام بیماری‌های ژنتیکی و بکارگیری آن‌ها در حسگر‌های اپتیکی در دست بررسی است.

محقق دانشگاه امیرکبیر با اشاره به ویژگی‌های این پروژه گفت: در این طرح، ضمن معرفی یک روش بسیار کارآمد و با بهره وری بالا و ارزان جهت فرآوری نانوذرات نقره، ذراتی با پایداری بالا تهیه شد؛ البته که از هیچ ماده پایدارساز یا احیا کننده سمی استفاده نشد و ذرات به دست آمده در ابعاد زیر ۵ نانومتر برای بیش از ۱۰۰ روز پایداری خود را حفظ کردند.

وی با بیان اینکه این پژوهش در مدت زمان ۱۴ ماهه به نتیجه رسید، گفت: روش تالنز یک روش متداول برای تهیه فیلم‌های نقره است، اما بکارگیری این روش جهت فرآوری نانوذرات تازه و نوظهور است.

جعفری افزود: علیرغم بکارگیری این روش در مقالات خارجی، ادغام این روش با اصول شیمی سبز و بهینه سازی نسبت پایدارساز‌ها و احیاکننده‌ها در این پژوهش برتری نسبی به آن‌ها دارد.

وی گفت: بهره وری بسیار بالا، زیست سازگاری عالی، ارزان و سریع و تکرار پذیری بالا از مزیت‌های اصلی این طرح هستند

جعفری با اشاره به کاربردهای پروژه یادآورشد: محلول‌های کلوئیدی نانوذرات نقره در زخم پوش ها، جراحات سوختگی و عفونی، ضدعفونی کردن تجهیزات پزشکی و پیشگیری از بیماری‌های قارچی و … کاربردهای متنوعی دارند.

انتهای پیام/پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *