فروش جهانی خرمای ایران به نام انگلیس/خرما هم مثل نفت خام فروشی می‌شود

حلیم کوتی در گفت و گو با خبرنگار کشاورزی آزادگان ایران درباره وضعیت کیفی خرمای تولید شده در کشور اظهار کرد: در بخش‌هایی مانند بوشهر و بندرعباس مقداری ضایعات خرما وجود دارد اما در منطقه ای مانند خوزستان نه تنها ضایعات وجود ندارد بلکه رقم آن تجاری و صادراتی است.

وی با اشاره به اینکه تمام خرمای استعمران خوزستان صادرات می‌شود افزود: محصول خرمای ما تنها دارای ضایعات جزئی بوده که در زمان برداشت صورت می گیرد و از آن به عنوان ریزش نام‌برده می‌شود.

معاون امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان ادامه داد: در برخی‌ از مناطق تولیدکننده خرمای کشور ، با توجه به اینکه این محصول قیمت ناچیزی دارد به مصرف خوراک دام میرسد.

وی در باره زمان برداشت محصول جدید خرما گفت: خرما در حال خارک شدن است و رطب از اویل تیر ماه و خرمای استعمران از اواسط شهریورماه برداشت می‌شود، بنابراین خرمای تازه از اواخر ماه رمضان به بازار می‌آید.

کوتی درباره وضعیت صادرات خرما گفت: مشکلی پیش روی صادرات خرما وجد ندارد، به‌طوری‌که کارگاه‌ها تمام محصولات خریدای شده را صادر کرده اند و خرید خود (از کشاورزان) را بر اساس ثبت سفارشات خارجی انجام می‌دهند، اما متأسفانه خام فروشی خرما مانند صادرات سایر محصولات صادراتی مثل نفت، زعفران و پسته در جریان است.

وی با بیان اینکه ایجاد ارزش‌افزوده بیشتر بر روی خرما در کشورهای ثانویه صادرکننده این محصول انجام و سود بیشتری نصیب آنها می‌شود اظهار داشت: در صورتی که ارزش افزوده بیشتری نیز بر روی خرما انجام شود آن را از ایران نمی‌خرند و برندهایی از کشور هایی مانند انگلستان مشتری خود را از گذشته در بازارهای جهانی دارد.

وی افزود: کشورهای اروپایی، روسیه و امارات خرمای ما را خریداری می‌کنند و به کشورهای دیگر صادر می‌کنند و امارات با وجود اینکه تولید بالایی دارد خود وارد کننده این محصول برای صادرات مجدد است.

کوتی در پایان گفت: در بازاری که کشورهای بزرگ صادر کننده خرما ( فرآوری شده) در اختیار دارند ایران حضوری در آن ندارد.

انتهای پیام/پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *