تولید گندم ناسالم تکذیب شد

به گزارش آزادگان ایران، اسماعیل اسفندیاری پور با اشاره به اینکه پروتئین موجود در گندم تولیدی کشور بسیار مطلوب است افزود: افرادی که کیفیت گندم تولیدی در کشور را زیر سوال می‌برند هدف واردات را دنبال می‌کنند.
وی گفت:اینکه گفته می‌شود گلوتن گندم پایین است بهانه است و در کشور بیش از ۶۰۰ هزار تن نیز گندم دروم با کیفیت بالا تولید می‌شود.
مجری طرح گندم افزود: هم اکنون در مزارع کشور ۴۴ رقم بذر اصلاح شده گندم آبی و ۱۶ رقم نیز بذر اصلاح شده گندم دیم کشت می‌شود که تمام نیاز اصناف، صنایع و خبازی را تامین می‌کند.
اسفندیاری پور گفت: بطور مثال بذر گندم مهرگان ۱۳ / ۸ درصد پروتئین دارد که عدد بسیار خوبی است.
وی تاکید کرد: ادعای افرادی که می‌گویند پروتئین و گلوتن گندم تولید داخل پایین است را رد می‌کنیم این حرف صحیح نیست و خلاف منافع ملی است.
مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی افزود: خرید تضمینی گندم از اواخر اسفند آغاز شده است و تاکنون پول کشاورزان به ازای خرید هر کیلو گندم ۱۳۰۰ تومان به محض وارد شدن به سامانه تمام و کمال پرداخت شده است.
اسفندیاری پور گفت: میزان بذوری که در مزارع گندم توزیع شده است در سال ۹۲ حدود ۲۹۰ هزار تن بود که امسال به ۴۷۲ هزار تن افزایش یافته است.
وی افزود: در مزارع گندم جدیدترین نوع سموم که در کشورهای اروپایی است استفاده می‌شود و این نهاده‌ها در دسترس کشاورزان قرار دارد.
مجری طرح گندم گفت: از لحاظ تامین کود و مواد مغذی هیچگونه کمبود و محدودیتی وجود ندارد.
اسفندیاری پور با بیان اینکه روش انباری تحت فشار در مزارع گندم توسعه یافته است افزود: اجرای طرح توسعه روشهای نوین آبیاری وارد چرخه خوداجرایی شده است بطوری که تاکنون ۵۰۰ هزار هکتار از مزارع گندم تحت پوشش آبیاری نوین قرار گرفته است.
وی درباره توسعه مکانیزاسیون کشاورزی گفت:: از سال گذشته تاکنون ۱۶۰۰ دستگاه کمباین و ۶۰ هزار دستگاه تراکتور، دنباله بند، ردیف کار و سم پاش جدید با تسهیلات بانکی به گندمکاران تحویل شده است.

انتهای پیام/پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *