اردوغان از خط قرمز ما عبور کرده است/ مرکل موضع آشکاری در برابر آنکارا اتخاذ کند

به گزارش گروه بین الملل آزادگان ایران به نقل از روزنامه “زوددویچه سایتونگ”، “مارتین شولتز”، نامزد صدر اعظمی آلمان از حزب سوسیال دموکرات در بحث ها درباره نشست های تبلیغاتی وزرای ترک در آلمان خواستار اتخاذ موضع واضح و آشکاری از طرف مرکل در این باره شده و گفت: مرکل باید کلمات واضح تری را نسبت به سابق در قبال اردوغان در پیش گیرد.

“شولتز” که در گفتگو با نشریه “بیلد” آلمان سخن می گفت تصریح کرد: یک صدر اعظم باید بگوید که دیگر کافی است. وقتی اعضای دولت ترکیه ما را متهم به پیشبرد روش های نازیسم می کنند از یک خط قرمز عبور شده است. اردوغان باید بداند که به عنوان رئیس جمهور یک کشور دوست در اینجا مورد استقبال قرار می گیرد، اما ما اجاز نمی دهیم اختلافات سیاسی از ترکیه به آلمان منتقل شود.

وی افزود: اردوغان باید خود را به قواعد پایبند نگه دارد ما باید این مسئله را برای صدر اعظم شفاف کنیم.

تا به حال چندین نشست انتخاباتی وزرای ترک در ایالت های مختلف آلمان لغو شده است. این مسئله خشم مقامات آنکارا را در پی داشته است.

با این حال اخیرا وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرده است که تا همه پرسی قانون اساسی بحث برانگیز که اواسط آوریل در این کشور برگزار می شود ۳۰ وزیر دیگر را هم برای برگزاری نشست های تبلیغاتی به ترکیه می فرستد.

صدر اعظم آلمان نیز مقایسه آلمان با نازیسم را به شدت محکوم کرده و آن را بی جا خوانده است. وی در عین حال بر لزوم مناسبات دوستانه با آنکارا تاکید کرده است.

انتهای پیام/پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *