روایت رئیس بنیاد شهید از ۶۷ هزار ایثارگر جویای شغل در کشور

به گزارش باشگاه خبرنگاران ، دیدار نماینده ولی‌فقیه، معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با اعضای فراکسیون ایثارگران مجلس شورای اسلامی با حضور جمعی از اعضای این فراکسیون و معاونان بنیاد شهید و امور ایثارگران در محل هتل هویزه برگزار شد. حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید محمد علی شهیدی در این دیدار یکی از مهم‌ترین موضوعات مورد توجه در بنیاد شهید و امور ایثارگران را حوزه اشتغال ایثارگران دانست و گفت: خوشبختانه حوزه‌های اقتصادی بنیاد در مسیر ایجاد اشتغال برای ایثارگران همکاری خوبی داشته‌اند و این مسیر باید امتداد یابد. در زمینه پرداخت وام برای ایجاد اشتغال ایثارگران نیز در سال گذشته ۱۶۵ میلیارد تومان تسهیلات در اختیار این عزیزان قرار گرفته است و برنامه داریم این رقم را در سال جاری به حدود ۲۰۰ میلیارد تومان افزایش دهیم.

وی افزود: ۲۵ درصد سهمیه استخدام‌های دولتی مربوط به ایثارگران است که این سهمیه در طول ۵ سال گذشته به‌صورت کامل اجرایی شده است، اما به‌طورکلی مجوزهای استخدامی برای دستگاه‌ها بسیار کاهش یافته است بااین‌حال تا پایان سال ۱۳۹۶ بیش از ۴۲ هزار نفر از ایثارگران در دستگاه‌های دولتی و ۹ هزار و ۵۰۰ نفر نیز در دستگاه‌های غیردولتی و در مجموع ۵۲ هزار نفر استخدام شده‌اند و همچنین در این مدت حدود ۴۰ هزار نفر نیز از طریق ارائه تسهیلات خوداشتغالی دارای شغل شده‌اند.

نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران ادامه داد: در حال حاضر نرخ بیکاری در کشور ۱۲ درصد است، اما این نرخ در جامعه ایثارگری در برخی استان‌ها ۲ و ۲ دهم درصد و در برخی استان‌ها تا ۴ درصد است که نشان‌دهنده میزان پایین بیکاری در بین این عزیزان است، اما برای ایجاد اشتغال همین تعداد نیز باید تلاش‌های لازم به کار گرفته شود. در حال حاضر حدود ۶۷ هزار ایثارگر جویای شغل در کشور هستند که حدود هشت هزار نفر از این تعداد مربوط به فرزندان شهدا و بقیه فرزندان و همسران ایثارگران هستند.

معاون رئیس جمهور در خصوص ساماندهی گلزارهای شهدا نیز گفت: در حال حاضر بیش از ۲۰ هزار گلزار مطهر شهدا در سراسر کشور وجود دارند که شامل بیش از ۲۲۳ هزار مزار منور شهید است. از این تعداد ۱۴ هزار گلزار شامل حدود ۱۵۰ هزار مزار منور شهید ساماندهی شده‌اند و ۶ هزار گلزار باقی‌مانده نیز عموماً مربوط به گلزارهای زیر ۱۰ مزار هستند که تکمیل بالغ بر ۲ هزار گلزار تک و چند مزاری در دست پیگیری است. اعتبارات مربوط به ساماندهی گلزارها به‌صورت استانی است و بنیاد تنها متولی این امر نیست، بلکه بر اساس قانون وزارتخانه‌های نیرو، راه و شهرسازی و کشور وظیفه دارند با هماهنگی بنیاد نسبت به این کار اقدام کنند. یکی از اقداماتی که در این مسیر انجام می‌شود اخذ رضایت‌نامه کتبی از خانواده‌های محترم برای بازسازی مزارهاست.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در خصوص حوزه مسکن ایثارگران نیز گفت: یکی از اهداف بنیاد در جهت تأمین معیشت و رفاه ایثارگران کمک به تأمین مسکن مناسب برای این عزیزان است که از سال ۱۳۹۲ تا پایان سال ۱۳۹۶ بیش از ۱۹۰ هزار نفر از ایثارگران از تسهیلات مسکن شامل وام بانکی ساخت و خرید مسکن و بیش از ۲۰ هزار مورد از واگذاری زمین یا پرداخت سهم ریالی زمین استفاده کرده‌اند. همچنین از محل منابع خود نیز بیش از ۱۴ هزار نفر از ایثارگران کمک‌های بلاعوض تأمین مسکن دریافت کرده‌اند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین شهیدی با اشاره به موضوع بیمه ایثارگران گفت: بر اساس قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران بیمه تکمیلی ایثارگران بر عهده دستگاه‌هایی است که ایثارگر در آن‌ها مشغول به کار است، اما در حال حاضر این مسئولیت به‌صورت کامل به بنیاد واگذار شده است که مشکلاتی را در زمینه بودجه در پی داشته است. در حال حاضر نیز شرکت بیمه دی در مناقصه بیمه تکمیلی ایثارگران به عنوان شرکت برنده عهده‌دار بیمه تکمیلی این عزیزان است و هم اکنون برای ارائه امور درمانی با ۱۰ هزار مرکز درمانی قرارداد امضا کرده است.

در این جلسه موارد و مسائل جامعه ایثارگری از سوی نمایندگان مطرح شد و حجت‌الاسلام‌والمسلمین شهیدی و معاونین به تشریح موضوعات ارائه شده پرداختند.

انتهای پیام/پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *