شجاعی در گفتگو با تسنیم: مطالعه مجموعه آثار یک نویسنده در یک انتشارات، به نقد منصفانه منتقد و مخاطب کمک می‌کند

سی و یکمین نمایشگاه کتاب از تاریخ ۱۲ اردیبهشت تا ۲۲ اردیبهشت در محل مصلای تهران در حال برگزاری است و انتشارات‌های مختلف با عرضه‌ی کتاب‌های جدید خود، سعی در جذب مخاطبین دارند. مدیر انتشارات نیستان در گفتگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران ، به تشریح تازه‌های نشر این انتشارات پرداخت و درباره‌ی سیاست‌گذاری جدید در این انتشارات صحبت کرد.

مظفر شجاعی، در مورد تازه‌های نشر این انتشارات گفت: انتشارات کتاب نیستان، امسال با ۱۸۰ عنوان کتاب جدید در نمایشگاه کتاب شرکت کرد. از این تعداد، ۶۵ عنوان کتاب‌های چاپ اول است و مابقی نیز مربوط به کتاب‌هایی است که تجدید چاپ شده است. البته اگر کتاب‌های چاپ اول سال‌های گذشته را نیز درنظر بگیریم، می‌توانیم بگوییم که انتشارات نیستان با ۶۰۰ عنوان کتاب در نمایشگاه حضور پیدا کرده است. در میان کتاب‌هایی که در بین دو نمایشگاه به چاپ رسیده و برای اولین بار در نمایشگاه امسال عرضه می‌شود، می‌توان به کتاب‌هایی نظیر «آن است شیوه حکومت»، «مقامات اولیا»، «آدم‌شویی» و … اشاره کرد.

وی ادامه داد: بر این اساس، در ژانر روایی و تحقیقاتی – مذهبی، کتاب «آن است شیوه حکومت» نوشته سید مهدی شجاعی عرضه شده است. این کتاب آخرین اثر چاپ شده از ایشان است و نامه امیرالمومنین (علیه‌السلام) به مالک اشتر را روایت می‌کند که البته با مقدمه بسیار مناسبی با موضوع ضرورت چاپ این اثر در این ایام، همراه شده است. در همین ژانر،کتاب «آیین پهلوانی و سنت‌های زروخانه‌ای» نوشته خسرو آقایاری نیز به چاپ رسیده است. او هم‌اکنون مجموعه ۲۵ جلدی «رخصت مرشد» را به صورت داستانی در دست چاپ دارد که تاکنون ۱۱ جلد از آن منتشر شده است. در کنار مجموعه «رخصت مرشد»، کتاب «آیین پهلوانی و سنت‌های زروخانه‌ای» نیز یک کار تحقیقاتی و تحلیلی است که در این حوزه انجام شده است. هم‌چنین در زمینه روایی-مذهبی نیز مجموعه ۴ جلدی «مقامات اولیا» نوشته سید مجتبی حسینی به چاپ رسیده است. این کتاب شرح دعای جامعه کبیره است و علیرغم اینکه پس از چاپ جلد چهارم، هنوز این زیارت به پایان نرسیده است، نوع نگاه و زاویه دید نویسنده در تفسیر این دعای امام هادی (علیه‌السلام) بسیار ستودنی است.

شجاعی بیان داشت: در ژانر مجموعه داستان باید به کتاب «آدم‌شویی» نصرت‌الله محمود زاده اشاره کنم که با موضوع دفاع مقدس به چاپ رسیده است. تا قبل از این کتاب، علاقه‌مندان ایشان را با کارهای مستند جنگی می‌شناختند که آخرین کتاب ایشان «مسیح کردستان» بود. مجموعه داستان «آدم‌شویی» اولین مجموعه ایشان با موضوع ادبیات داستانی است که جذابیت‌های خاص خود را دارد. از نویسندگان جوان در این ژانر، کار «شبه» و «بانوی کوچک زغالی» را داریم. در ژانر رمان (داستان بلند)، کتاب «ماه را نشانه بگیر» نوشته خانم ژیلا تقی‌زاده به چاپ رسیده است. هم‌چنین کتاب «سفر هفتم» نوشته خانم مرصده کسروی نیز در سال ۹۷ چاپ شده است و داغ داغ به نمایشگاه رسیده است. البته در ژانر مجموعه داستان کوتاه، باید به کتاب «هزار و چند شب لیالی» نوشته سید علی شجاعی نیز اشاره نمایم. رمان «هم‌بخت» از آقای گودرز شکری، «همیشه دختر» نوشته محمد ترکاشوند، «لبه آب» نوشته هادی خورشاهیان و «در من هوا سرد است» نوشته خانم طیبه نجیب از دیگر عناوین رمان‌های چاپ اولی نیستان هستند.

مظفر شجاعی به تازه‌های نشر این انتشارات در بخش فیلم‌نامه و نمایش‌نامه اشاره کرد و گفت: در بخش نمایش‌نامه، مجموعه «سه سه» آقای سیروس همتی جدیدترین اثر چاپ شده است. هم‌چنین «دعوت در آلاسکا»، «دیدار در مشهد» نوشته غلامرضا آقایاری و «فرمان خاتون» نوشته صادق عاشورپور از جمله آثار جدیدی است که در فاصله نمایشگاه ۹۶ تا ۹۷ به چاپ رسیده است. در بخش فیلم‌نامه کتاب «و زمین آرام شد» نوشته محمدرضا بایرامی جدید‌ترین اثر این نویسنده معروف است که برای اولین بار در این نمایشگاه عرضه می‌شود. این فیلم‌نامه در فضای یک روستای کوچک که دچار زلزله می‌شود، نوشته شده است و در حقیقت داستانی بلند و لطیف از شرایط روستا پس از وقوع زلزله است.

او اضافه کرد: انتشارات نیستان در بخش ترجمه نیز آثار جدیدی را روانه نمایشگاه کرده است که از آن جمله می‌توان به مجموعه کتاب برندگان «جایزه اُهنری» اشاره کرد. این پروژه، یک کار طولانی است و تا سال‌ها ادامه خواهد داشت. در سال ۹۶، ۵ جلد از این مجموعه روانه بازار شد و در سال ۹۷ نیز حداقل ۵ عنوان جدید را به چاپ خواهیم رساند. کار جدیدی که انتشارات نیستان به تازگی آغاز کرده است، توجه به ادبیات روسیه است. ادبیات کلاسیک روسیه در ایران سابقه دارد اما در این بخش، توجه بیش‌تری را به ادبیات معاصر روسیه اختصاص داده‌ایم. آثاری که در این بخش برای ترجمه انتخاب می‌شوند، ۲ دسته هستند؛ یا از آثار برتر این کشور هستند که توانستند جایزه نوبل را به خود اختصاص بدهند و یا از جمله آثار پر فروش اخیر روسیه هستند که مخاطبین ایرانی با نام و نشان آن نویسندگان آشنا هستند. تاکنون ۳ جلد از این مجموعه چاپ شده است و ۵ جلد بعدی نیز آماده انتشار است.

مدیر انتشارات نیستان به تجدید چاپ کتاب‌های نویسندگان برجسته کشور اشاره کرد و گفت: فعالیت جدیدی که انتشارات نیستان آن را دنبال می‌کند، توجه به تجدید چاپ کتاب‌های نویسندگان برجسته کشور از جمله داود فخارزادگان، محمدرضا بایرامی و احمدرضا دهقان است. از این پس، تجدید چاپ آثار این نویسندگان به انتشارات نیستان واگذار شده است و در نمایشگاه امسال از هر کدام یک از این نویسندگان معاصر، ۴-۵ عنوان کتاب جدید را عرضه کردیم.

مظفر شجاعی در بخش دیگر صحبت خود ضمن اشاره به هدف انتشارات نیستان از انتشار مجموعه آثار نویسندگان معاصر گفت: اگر به لیست فهرست منتشره امسال ما دقت کنید می‌بینید که شروع فهرست با مجموعه آثار است و مجموعه آثار نویسندگانی هم‌چون سید مهدی شجاعی، ابوالفضل زرویی نصرآباد، احمد دهقان و … ارائه شده است. گردآوری مجموعه آثار و منتشر کردن آن در یک انتشارات، هدف اصلی ما بوده است. یک نگاه ساده به این موضوع این است که مخاطبینی که علاقه‌مند به آثار یک نویسنده هستند، وقتی که ببینند این مجموعه در یک انتشارات به چاپ رسیده است، دسترسی بهتری برایشان فراهم خواهد شد. اما اگر عمیق‌تر به این موضوع نگاه کنید، متوجه می‌شوید که وقتی یک مخاطب آثار یک نویسنده را در یک انتشارات می‌بیند، به تمام کتاب‌های او در تمام ژانرها دسترسی داشته و می‌تواند خط فکری آن نویسنده را در ژانرهای مختلف دنبال کند. در حقیقت یک مخاطب با مراجعه به این مجموعه می‌تواند یک سیر مطالعاتی دقیق از آن نویسنده را داشته باشد و از کارهای ساده‌تر و روان‌تر آن نویسنده شروع کرده تا به کارهای سنگین‌تر او برسد. هم‌چنین این فضا برای یک منتقد نیز فراهم است که وقتی می‌خواهد کار یک نویسنده را بررسی کند، به راحتی با مراجعه به مجموعه آثار او، پازل کاملی را از آن نویسنده می‌بینید و دید بسیار دقیقی نسبت به او پیدا می‌کند. این موضوع کمک خواهد کرد تا مخاطب و منتقد به راحتی بتوانند به مجموعه آثار نویسنده که شامل خط فکری او در طی سال‌ها است، دسترسی پیدا کنند. همان طور که یک انسان شخصیت مختلفی دارد و از زوایای مختلف می‌توان به او نگاه کرد، در کنار هم قرار دادن آثار یک نویسنده نیز می‌تواند نگاه مخاطب و منتقد رابه صورت جامع‌تری شکل بدهد و در حقیقت این موضوع باعث خواهد شد که منتقد دچار اشتباه نشود.

وی اضافه کرد: اگر افرادی که نگاه مغرضانه به بعضی آثار دارند را کنار بگذاریم، می‌بینیم که در مواردی یک منتقد به این دلیل که اشراف دقیق به تمام آثار یک نویسنده ندارد، برداشت صحیحی از اثر او ندارند و گویی آن اثر را جدای از مجموعه آثار نویسنده مورد بررسی قرار می‌دهد. برای مثال، کتاب «پرسه در خاک غریبه» نوشته آقای احمد دهقان در چاپ اول، با تحلیل‌های ضد جنگ منتقدین همراه شد و عده‌ای آن را سیاه‌نمایی می‌دانستند. این موضوع در حالی است که اگر با دیگر آثار ایشان آشنا باشند، دیگر دچار اشتباه نخواهد شد و البته به راحتی می‌توانند سیر آثار او را دنبال کند تا به حقیقت دست پیدا کنند. به نظر می‌رسد که فقط با خواندن یک یا دو کتاب از یک نویسنده، نتوان نقد منصفانه‌ای بر او داشت در حقیقت، دیدن همه آثار در یک مجموعه می‌تواند نقد منصفانه‌تری را به مخاطب و منتقد بدهد. به همین ترتیب، در مورد آقای بایرامی هم می‌توانم مثال بزنم. وقتی که ایشان کتاب «دشت شقایق» را می‌نویسند، رمانی است که در روزهای اول جنگ شکل می‌گیرد و به همین دلیل روایتگر فضای اولیه جنگ است اما وقتی به کتاب «هفت روز آخر» یا «آتش به اختیار» ایشان که در فضای پذیرش قطعنامه است، می‌رسیم، نگاه‌ها متفاوت می‌شود. این کتاب به گفته خود ایشان از جمله کتاب‌های سخت‌خوان ایشان است و وقتی یک مخاطب از کتاب‌های ساده ایشان شروع می‌کند و سپس به این کتاب سخت‌خوان می‌رسد، قطعا تحلیل بسیار بهتری از این آثار و نویسنده خواهد داشت. در این فضا نقد بهتر و منصفانه‌تری شکل خواهد گرفت.

گفتنی است، غرفه انتشارت نیستان در شبستان نمایشگاه، راهروی ۲۲ غرفه ۲ واقع شده است.

انتهای پیام/پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *