نهادهای دولتی اجرای برنامه‌های فرهنگی را به مؤسسات مردمی بسپارند

محمد باقر آقایی مدیر مؤسسه فرهنگی مردمی وصال نور در گفت‌و‌گو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران به فعالیت های این مؤسسه اظهار کرد: مؤسسه فرهنگی وصال نور از سال ۱۳۸۲ در راستای بزرگداشت شهید،‌شهادت، حماسه و ایثار فعالیت خود را آغاز کرد و در سال‌های اخیر در راستای برگزاری با شکوه اربعین حسینی فعالیت‌های خود را گسترش داه است.

وی با اشاره به فعالیت‌های این مؤسسه در راهیان نور افزود: در سال‌های گذشته این مؤسسه بیش از ده‌هزار زائر به مناطق جنوب، غرب و جنوب غرب اعزام می‌کرد که برخی از این اعزام‌ها هنوز هم ادامه دارد.

آقایی بیان کرد: با توجه به فعالیت‌های حاکمیتی در زمینه راهیان نور غرب و عدم حمایت از نهادهای مردمی، فعالیت‌های ما پایان یافته و به برخی از اعزام‌ها در غرب محدود شده است. همچنین این مؤسسه یادواره‌هایی همچون بازی‌دراز، مطلع‌الفجر، پاوه و دیگر یادواره‌های شهدا را برگزار کرده است.

این عضو شبکه فعالان جهاد و شهادت یادآور شد: از آنجا که نهادهای دولتی برای در اختیار گذاشتن وسائل به مساجد و پایگاه‌های مقاومت محدودیت‌ دارند، لوازم برگزاری یادواره‌های شهدا از سوی مؤسسه وصال نور در سراسر منطقه به صورت امانت در اختیار آنان قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: مؤسس اصلی برنامه صعود به قله بازی‌دراز هیأت رزمندگان کرمانشاه و مؤسسه مردمی وصال نور بوده‌است که از شانزده سال پیش تا کنون این فعالیت به صورت خودجوش و مردمی ادامه داشته است.

مدیر مؤسسه مردمی وصال‌نور ابراز کرد: برگزاری ایستگاه‌های صلواتی و پذیرایی از مردم، اعزام بیش از صد خادم شهید، اجرای نمایشگاه و برنامه‌های فرهنگی بخشی از خدمات و برنامه‌های این مؤسسه در برنامه‌ صعود به قله بازی‌دراز بوده است.

وی با اشاره به برنامه‌های فرهنگی ویژه خادمان شهدا بیان کرد: توانمندسازی و آموزش خادمان شهدا یکی از برنامه‌های این مؤسسه است که در قالب کارگاه‌های مختلف آموزشی، درس‌ اخلاق علمای اخلاق، برگزاری مراسم جشن و شهادت ائمه، ادعیه خوانی و دیگر برنامه‌های فرهنگی اجرایی می‌شود.

این فعال شبکه فعالان جهاد و شهادت ادامه داد: در راستای برگزاری با شکوه اربعین حسینی، این مؤسسه در ایام اربعین یک موکب با عنوان موکب آیت‌الله نجومی با ظرفیت سه‌هزار نفر در زمینه اسکان، اطعام، بهداشت و درمان و فعالیت‌های فرهنگی راه‌اندازی می‌کند.

وی با اشاره به ضرورت ایفای نقش بیشتر مؤسسات مردمی در فعالیت‌های دفاع مقدسی به ویژه راهیان نور تصریح کرد: نهادهای دولتی در اجرای برنامه‌های فرهنگی باید نقش نظارتی و سیاست‌گذاری داشته و بحث اجرایی را به مؤسسات مردمی بسپارند.

آقایی در پایان گفت: ما تقاضای کمک مالی از نهادهای حاکمیتی نداریم،‌ ولی توقع داریم اجرای برنامه‌های فرهنگی به مؤسسات مردمی سپرده شود تا این برنامه‌ها به صورت مردمی با بهترین کیفیت و کمترین هزینه اجرا شود.

انتهای پیام/پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *