شمسی‌زاده: تأثیر هنر بر معرفی فرهنگ ملت از تاثیرات سیاسی نیز قدرتمندتر است

روح‌الله شمسی‌زاده دبیر انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ایران در حاشیه رونمایی از اثر اهدایی تونی کرگ به موزه هنرهای معاصر تهران در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران ، گفت: اهدای اثر تونی‌کرگ «ریشه‌ها و سنگها» اتفاق بسیار مبارکی است و پس از مدتی طولانی شاهد اهدای یک اثر دیگر به گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران هستیم؛ می‌توان گفت که این موزه نوک پیکان هنرهای تجسمی ایران است چراکه سابقه درخشان و نقش بسزایی در تحولات هنرهای تجسمی در ایران داشته است.

شمسی‌زاده سال ۹۶ را «سال مجسمه‌ی موزه هنرهای معاصر» نامید و افزود: در این سال سه رویداد مهم در حوزه مجسمه‌سازی را در موزه هنرهای معاصر پشت سر گذاشتیم که با نمایشگاه آقای پرویز تناولی آغاز شد؛ پس از آن هفتمین دوسالانه مجسمه‌سازی پس از ۶ سال وقفه به همت “انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ایران” و موزه هنرهای معاصر برگزار شد و سپس شاهد نمایشگاه آثار آقای کرگ بودیم.

وی افزود: نمایشگاه آقای کرگ به نوعی ارجاع دوباره به سنت مجسمه‌سازی قرن بیستم با مختصات خاص خودش است چراکه تونی کرگ مربوط به نسلی از مجسمه‌سازان انگلیسی است که مسئله مواد و ساخت را وارد مجسمه‌سازی کردند و به طور جدی روی این مقوله به فعالیت پرداختند؛ این اتفاق موجب شد که ما دوباره مباحث مربوط به رسانه‌ی مجسمه‌سازی را بازخوانی کنیم که این رویداد در انتها به نصب یکی از آثار آقای کرگ منجر شد.


«ریشه‌ها و سنگها» اثر تونی کرگ که در باغ موزه هنرهای معاصر تهران نصب شده است

دبیر انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ایران درباره میزان تأثیرگذاری این رویدادهای بین‌المللی‌ بر جامعه هنری ایران، تأکید کرد: امروز داستان هنر یک داستان دیالکتیک و گفتمانی است؛ دیالکتیکِ بین فرهنگها، گفت‌وگو میان هنرمندان و حتی گفت‌وگو میان آثار، چراکه آثار روی یکدیگر تأثیر می‌گذارند. مطمئناً نسل فعال مجسمه‌سازی ما به ویژه دانشجویان وقتی که شاهد چنین رویدادهایی باشند می‌توانند جایگاه خود را کشف و بازخوانی کنند.

وی با بیان این‌که برپایی چنین رویدادهایی می‌تواند برای ورود به حوزه گفتمان بین‌المللیِ هنر به ما کمک کند؛ عنوان کرد: گفتمان هنر مقوله بسیار جدی‌ای است؛ تأثیری که یک اثر هنری بر معرفی فرهنگ یک ملت دارد از تأثیرات سیاسی نیز قدرتمندتر است و به عنوان یک ابزار می‌تواند فرهنگ و هنر ایران را نشر و گسترش دهد، جایگاه هنر ایران را در دنیا تثبیت کند و به معرض نمایش عموم مردم جهان بگذارد.

انتهای پیام/پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *