انیمیشن لوپتو، اثری برگرفته از فرهنگ، هنر و معماری ایرانی

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران ، صبح امروز رونمایی از پوستر انیمیشن لوپتو در تالار مهر حوزه هنری برگزار شد. در این مراسم کارگردان و تهیه کنندگان اثر به همراه برخی از اعضای گروه دوبلاژ لوپتو حضور داشتند.

در ابتدا عباس عسگری کارگردان اثر ضمن خوشامدگویی و تشکر از حضور عوامل فیلم، اهالی رسانه و میهمانان به بیان معنای کلمه لوپتو و وجه نام آن پرداخت و گفت: من اهل کرمان هستیم و در شهر ما به اسباب‌بازی‌هایی که مادران با پارچه و نخ و وسایل دیگر برای فرزندانشان درست می‌کنند لوپتو می‌گویند و این یک کلمه بومی و گویش محلی است.

سپس محمدحسین صادقی مدیر شرکت فراسوی ابعاد و یکی از تهیه‌کنندگان اثر پشت تریبون ایستاد و بیان کرد: من به عنوان یک نماینده از چندین گروه بزرگ، که در ساخت این انیمیشن زحمت کشیده‌اند حضور دارم و با شما صحبت می‌کنم.

وی در ادامه افزود: لوپتو سخت‌ترین و بزرگترین کار عمر من بود این اثر را به عشق کودکان ساختیم این انیمیشن محصول شهرستان است و در کرمان ساخته شده و لوپتو درعین حال که قصه جالب و جذابی دارد الهام گرفته از فرهنگ و هنر معماری ایرانی است و فضای شاد و دلنشین را به تصویر می‌کشد. امیدواریم که مخاطب آن از دیدنش لذت ببرد.

سپس کلیپی از مراحل پشت صحنه تولید این انیمیشن پخش شد و بعد از آن احسان کاوه تهیه کننده اثر صحبتش را آغاز کرد و گفت: امیدواریم با برنامه‌ریزی‌هایی که صورت گرفته راهبردی تبیین شود تا انیمیشن از حالت فعلی خودش به هنر – صنعت جدی تبدیل شود و مشکل اقتصاد صاحبان آثار را حل کند و هنرمندان این عرصه در کنار عشق و علاقه به تولید انیمیشن به لحاظ مالی هم تامین باشند.

او در ادامه تصریح کرد: به عنوان مثال انیمیشن فیل‌شاه تا الان حدود ۴ میلیارد فروش داشته است این عدد شاید در مرحله اول رقم بزرگی به نظر آید اما وقتی که تقسیمش کنیم به مدت زمانی که صرف ساخت این اثر شده و تعداد افرادی که در آن وقت گذاشتند و هزینه‌ ساخت آن می‌بینیم این رقم فروش خوبی نیست. حال که ما سالن‌های محدود و اکرانهای محدود را هم به این اضافه کنید. این نشان می‌دهد دنیای انیمیشن نیاز به توجه، اهمیت و سرمایه‌گذاری بیشتری دارد.

مدیر مرکز تلویزیون و انیمیشن در پایان تصریح کرد: ما تمام تلاشمان این است تولیدکننده یک اثر راضی باشد تا بتواند بعد از آن با اشتیاق به سمت پروژه بعدی برود. به همین دلیل فقط به اکرانهای عمومی اکتفا نمی‌کنیم و برنامه‌های جانبی دیگری مثل تولید سریال، پس از اکران در نظر گرفته‌ایم.

در ادامه از سعید شیخ‌زاده مدیر دوبلاژ این انیمیشن دعوت شد تا درباره پروسه دوبله این اثر و هنر دوبله چند جمله‌ای صحبت کندو.

شیخ‌زاده گفت: نسل امروز با یک برنامه‌ای که چهار تا عروسک داشته باشد و کمی سرو صدا ارتباط برقرار نمی‌کند. نسل امروز انیمیشن می‌خواهد و تولید انیمیشن کار فرهنگی بسیار بزرگی است آن کودک شاید بفهمند که فلان انیمیشن ایرانی از اثری مثل «شرک» از لحاظ گرافیکی و ساختاری شاید ضعیف‌تر باشد، اما چون می‌بیند اثر به واقعیت اطراف خودش نزدیکتر است و مثلا اسم فلان کاراکتر شبیه اسم خودش است و… خیلی بیشتر با آن انیمیشن ارتباط بر قرار می‌کند چون فاصله‌ای بین دنیای خودش و دنیای آن فیلم نمی‌بیند.

وی همچنین گفت: ارگانهای دولتی هم باید در سرمایه‌گذاری و ساخت انیمیشن به کمک تهیه‌کنندگان و گروه‌های خصوصی بیایند، تا این مسیر با سرعت و شکل بهتری طی شود.

در ادامه برنامه بر این بود از اکبر منانی دوبلور پیشکسوت ایران و از اعضای گروه دوبلاژ لوپتو مراسم قدردانی و بزرگداشت به عمل آید به همین دلیل از محمدحسین صادقی، احسان کاوه، عباس عسگری و سعید شیخ‌زاده از ایشان دعوت کردند تا روی صحنه بیایند.

اکبر منانی که خالق صداهایی نظیر زبل‌خان، پوآرو، گالیور و… است پس از دریافت لوح تقدیر گفت: این دومین باری است که در چنین محفلی حضور پیدا می‌کنم و بعد از حدود ۶۰ سال فعالیت در این عرصه چنین مراسمی برایم تدارک دیده می‌شود. به همین دلیل بسیار ذوق‌زده هستم و از برگزارکنندگان این برنامه و همه شما حضار، بی‌نهایت ممنون و متشکرم.

وی در ادامه افزود: دوبله انیمیشن، کار بسیار سختی است و من با تجربه‌ای بعد از ۵۰،۶۰ هزار ساعت کار می‌توانم بگویم، اصل اول در دوبله خلاقیت است. به عنوان مثال کاراکتر زبل‌خان نه صدا داشت، نه دیالوگ و نه اصلا نامش این بود. من به همراه دوستانم با توجه به حرکات آن کاراکتر و شخصیتش چنین اسمی را برایش انتخاب کردیم و آن دیالوگ‌ها را برایش نوشتیم.

او در ادامه به خانواده‌ها توصیه کرد گویندگی را از کودکی به فرزندانشان آموزش دهند چون همیشه موفق‌ترین آدمها کسانی هستند که هم صدای خوب دارند و هم بیان درست.

وی افزود: به خاطر طنازی با کودکانتان الفاظ و جملات را غلط و به شکل ناقص ادا نکنید، بلکه به فرزندانتان آموزش دهید از همان کودکی صحیح و درست صحبت کنند.

این مراسم با رونمایی از پوستر لوپتو به پایان رسید و تمامی میهمانان برای ادامه مراحل ساخت و اکران این اثر آرزوی موفقیت کردند.

انتهای پیام/پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *