تونی کرگ: اثرم را برای ایجاد دوستی و تفاهم با ایران به یادگار می‌گذارم

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران ، مراسم رونمایی از اثر اهدایی تونی کرگ به موزه هنرهای معاصر تهران با حضور تونی کرگ مجسمه‌ساز انگلیسی-آلمانی، مجید ملانوروزی مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی وزارت ارشاد، علی محمد زارع رئیس موزه هنرهای معاصر، نگار نادری‌پور رئیس هیئت‌مدیره انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ایران و روح‌الله شمسی‌زاده دبیر انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ایران برگزار شد.

مجید ملانوروزی مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی وزارت ارشاد در این مراسم گفت: امروز از روزهای فراموش‌نشدنی موزه هنرهای معاصر است؛ این موزه طی چهار سال گذشته ارتباط خوبی با هنرمندان جهان داشته است؛ سه سال پیش که به کارگاه تونی کرگ در دوسلدورف رفتم گمان نمی‌کردم که با وجود مشکلات مالی‌ای که داریم بتوانیم شاهد نمایشگاه تونی کرگ در ایران باشیم.

ملانوروزی با اشاره به تاثیر بسزای این رویدادها در ایجاد دیپلماسی فرهنگی-هنری، خاطرنشان کرد: با توجه به بحرانهای فعلی خاورمیانه، چنین رویدادهایی می‌تواند به فهم بیشتر فرهنگ و هنر ما در جهان کمک کند و چهره بهتری از کشورمان را در سطح بین‌المللی ارائه دهد؛ نمایشگاه آثار تونی کرگ می‌تواند قدم بزرگی برای رسیدن به این مهم باشد.

علی فرامرزی نقاش پیشکسوت در ادامه این مراسم گفت: گفتمان بین ملتها «گفت‌وگوی فرهنگی» و گفتمان بیت دولتها «گفت‌وگوی دیپلماسی» نامیده می‌شود؛ چنین رویدادهایی می‌تواند به هر دو نوع این گفتمان کمک کند؛ دیپلماسی فرهنگی جزو مهم‌ترین اشکال دیپلماسی است؛ این دیپلماسی مبتنی بر صلح و مفاهمه است؛ تا به حال شاهد برگزاری نمایشگاه‌های بسیاری در موزه هنرهای معاصر بودیم اما این نمایشگاه از بهترینِ آنها بود.

همچنین تونی کرگ مجسمه‌ساز انگلیسی-آلمانی در این مراسم گفت: برگزاری این نمایشگاه برای من بسیار خوب بود و از تماشای موزه هنرهای معاصر تهران و برگزاری نمایشگاهم در آن لذت بسیاری بردم؛ در روز افتتاح نمایشگاه آنقدر ازدحام جمعیت به ویژه از سوی جوانان پرشور زیاد بود که خودم نمی‌توانستم آثارم را ببینم و این موضوع من را تحت تاثیر قرار داد.

تونی کرگ با بیان این‌که هنرمند ذاتاً درونگراست و بسیاری از آثار را برای خودش خلق می‌کند؛ یادآور شد: نمایش آثار، فرصت ایجاد دوستی، تفاهم و تبادل نظریات را فرهم می‌کند؛ با توجه به تبادل صورت‌گرفته باید گفت که ما زبان مشترکی داریم که همان صلح و دوستی و تفاهم است و من این را به عنوان یک هنرمند می‌گویم نه دیپلمات فرهنگی. من این اثر را برای ایجاد دوستی و تفاهم در ایران به یادگار می‌گذارم.

در پایان از اثر اهدایی تونی کرگ به موزه هنرهای معاصر تهران رونمایی شد؛ تصاویری از این مراسم را مشاهده می‌کنید:پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *