نقد جدی به سیستم آموزشی و تربیتی کشور در مستند «من عروسک کوکی نیستم»

به گزارش باشگاه خبرنگاران ، شصت و یکمین قسمت از برنامه «به اضافه مستند»، با پخش و بررسی مستند «من عروسک کوکی نیستم» ساخته امیر منیری بر روی آنتن شبکه مستند خواهد رفت.

در این قسمت و پس از پخش مستند، دکتر رضوان حکیم‌زاده ابیانه، معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش و دکتر مجتبی همتی‌فر، دکترای فلسفه تعلیم و تربیت مهمان برنامه خواهند بود و با موضوع شیوه صحیح تعلیم و تربیت در مدارس گفت‌و گو خواهند کرد. علاوه بر این، محمدتقی فهیم و آرش خوشخو به نقد و بررسی فرمی این مستند خواهند پرداخت.

مستند «من عروسک کوکی نیستم» روایتگر فراز و نشیب های یک معلم پرورشی در مدرسه است که تلاش دارد با به کارگیری شیوه‌ای نوین، اثر گذاری خود را بر دانش آموزان دو چندان کند. در حقیقت، این معلم پر تلاش، نگاهی جدید به موضوع «پرورش» در نظام آموزش و پرورش کشور دارد و به نقد آن می‌پردازد. سوژه‌ی این مستند، یک معلم پرورشی است که در دوران نوجوانی خود تحت تاثیر یک معلم پرورشی بداخلاق بوده است اما امروز، خود او تلاش می‌کند تا ضمن به‌کارگیری آن تجربیات منفی، یک معلم ایده‌آل برای دانش‌آموزان باشد که البته در این راه با مشکلاتی مواجه می‌شود.

مستند در یک مدرسه غیرانتفاعی در تهران فیلم‌برداری شده است. معلم پرورشی مدرسه که همان سوژه مستند است تلاش دارد تا به کمک ابداعات و ابتکارات خود در طول یک سال تحصیلی، قدم در راه تربیت صحیح دانش‌آموزان بردارد اما مدیر مدرسه این اقدامات او را برنمی‌تابد و با بیان این که «این‌جا مدرسه است نه موسسه خیریه»، این معلم پرتلاش را اخراج می‌کند. این موضوع درحالی است که این معلم به تلاش‌های خود در خارج از مدرسه ادامه می‌دهدو دستاوردهای بسیار بزرگی را به دست می‌آورد.

مستند ۵۸ دقیقه‌ای «من عروسک کوکی نیستم» به کارگردانی امیر منیری و تهیه کنندگی سید جمال عود سیمین در موسسه نجوای زلال هنر تولید شده است و برای اولین بار در تلویزیون و در برنامه «به اضافه مستند» رونمایی و پخش خواهد شد.

«برنامه به اضافه مستند» با اجرای سیدمحمدعلی صدری‌نیا، تهیه کنندگی سید محمدحسین میری و کارگردانی محمدرضا رضاییان سه‌شنبه ۱۱ اردیبهشت ماه ساعت ۲۰:۳۰ از شبکه مستند سیما پخش خواهد شد. بازپخش آن روزهای چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ماه ساعت ۹ و جمعه ۱۴ اردیبهشت ماه ساعت ۱۳:۳۰ است.

انتهای پیام/پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *