پایان یک فجر و آغاز حواشی جشنواره جهانی فیلم فجر

باشگاه خبرنگاران – احسان زیورعالم

جشنواره جهانی فیلم فجر با حاشیه حضور فرزند رضا میرکریمی آغاز شد. یک کانال سینمایی منتسب به روزنامه سینما و سردبیری خسرو نقیبی نسبت به حضور صادق میرکریمی حساس می‌شود و آن را دلیلی بر ضعف میرکریمی می‌داند. البته رضا میرکریمی پیش از مطرح شدن حضور فرزندش و انتقادها به گفته بود او را براساس تخصص و اعتمادش برگزیده است. صادق میرکریمی در مقام مسئول پشتیبانی جشنواره در آن ایام حضور پررنگی داشت؛ اما موفقیت او در این سمت مستلزم شفاف‌سازی در راندمان کاری اوست.

اما حاشیه دیگر زمانی شکل گرفت که برخلاف رویه هر سال که روزنامه‌ها و مجلات سینمایی بر باکس مطبوعات قرار می‌گرفتند، تنها دو نشریه روزانه فرصت حضور در جشنوراه را پیدا کرده بود. حاشیه ریشه در گفته‌های رضا کیانیان داشت که گفته بود جشنواره جهانی فجر دیگر بولتن کاغذی نخواهد داشت.

به نقل از «نقد سینما» برخلاف گفته‌های کیانیان در جشنواره امسال علاوه بر بولتن کاغذی، بولتنی به نام «هنر و سینما» به‌طور روزانه جشنواره توزیع می‌شد. نکته جالب اینکه این نشریه توسط خسرو نقیبی منتشر می‌شد، همان کسی که در کانال منتسب به روزنامه‌اش انتقادهایی جدی به میرکریمی و جشنواره داشت.

اما نکته این دو نشریه نقیبی نیست؛ بلکه کثیریان است که در مقام مدیر رسانه‌ای جشنواره جهانی فجر حضور پررنگی در سه سال گذشته داشته و به طور هم‌زمان مدیریت هر دو نشریه جشنواره را به عهده داشته است. باید دید ملاک انتخاب در این رویه چه بوده است که هر دو نشریه توسط یک شخص منتشر و توزیع شده است.

حاشیه دیگر جشنواره به اختتامیه آن بازمی‌گردد، جایی که رامبد جوان اعلام می‌کند تنها دو دقیقه از برنامه را تمرین کرده است و همین حرف به واقعیت بدل می‌شود. زمانی که اولیور استون روی صحنه می‌آید پاکت‌های اشتباه به او داده می‌شود. اشتباه در اعلام افراد و ناهماهنگی در اتاق فرمان تنها به استون ختم نمی‌شود، وضعیت در زمان اهدای جوایز بخش سینمای سعادت نیز به نحو نامنظمی صورت می‌گیرد. بماند که برخی اتفاقات روی صحنه مورد توجه رسانه‌ها قرار می‌گیرد. البته اجرای خود رامبد جوان هم کم حاشیه‌ساز نبود و شاید بتوان گفت در شأن جشنواره جهانی عملکرد مناسبی از او ارائه نشد.

البته اختتامیه تنها در اوانسن مورد انتقاد قرار نمی‌گیرد. در بک‌استیج نیز وضعیت مورد انتقاد قرار می‌گیرد. برخی مدعی شده‌اند دکور اختتامیه اورجینال نیست و در جشنواره موسیقی ما این دکور پیشتر استفاده شده بود.

بماند که مراسم اختتامیه برخلاف وعده اعلام شده و البته برخلاف نظم دو سال گذشته، با یک ساعت تاخیر آغاز می‌شود.

یکی از حواشی جذاب دیگر جشنواره اکران فیلمی است که به کافه سینما امتیاز آن را در متاکریتیک ۱ اعلام کرده است. «United Passions» عنوان فیلمی است که در بخش جنبی جشنواره حاضر بود. فیلمی محصول سال ۲۰۱۴ که به گفته برخی پیش از این توسط تلویزیون نیز دوبله و پخش شده است.

البته مسئله به این فیلم ختم نمی‌شود. برنده شدن ماهور الوند در جشنواره جهانی فیلم فجر حاشیه دیگری بود برای رضا میرکریمی، کسی که متهم به سپردن مسئولیت‌ها به دوستان و همکاران سینمایی خود شده است. ماهور الوند، بازیگر فیلم دختر او بود تا در کنار مریلا زارعی و فرهاد اصلانی در مقام داور، حلقه‌ای از موفقیت‌های آخرین ساخته میرکریمی را تشکیل دهند.

با این حال این موارد حواشی یک رویداد بزرگ است که می‌تواند با پاسخگویی و شفاف‌سازی رضا میرکریمی از درجه اعتبار ساقط شوند.

انتهای پیام/پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *