خانه کتاب پایش را از کفش کتابفروشان بیرون کشید

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران ‌، نیکنام حسین‌پور در روزهای پایانی سال جاری پس از یک دوره بسیار کوتاه سرپرستی مدیرعامل خانه کتاب شد،‌ مؤسسه‌ای که در سال‌های اخیر پیشرفت‌های بسیاری داشت و البته اقداماتی که در نوع خود صدای اعتراضات ناشران و کتابفروشان را نیز به همراه داشت. یکی از این اعتراضات به عدم دسترسی ناشران و کتابفروشان به بانک اطلاعاتی خانه کتاب بود، مشکلی که در آستانه نمایشگاه کتاب تهران تشکل‌های فعال را با مشکل مواجه می کرد.

همچنین اقدام خانه کتاب به فروش کتاب به صورت آنلاین دیگر اتفاقای بود که ناشران و کتابفروشان را ناراضی کرده بود‌، این اقدام به باور بسیاری پاکردن دولت در کفش بخش خصوصی و در مغایرت با شعار وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حمایت از کتابفروشی‌ها بود.اما چندروزی است که لوگوی فروش از سایت خانه کتاب حذف شده است،‌ برای علت این موضوع به سراغ نیکنام حسین‌پور رفتیم.

وی از تغییر رویکردهای این موسسه در سال جاری خبر داد و گفت: ما در خانه کتاب به دنبال تغییر رویکردها هستیم،‌ برخی حوزه‌ها باید اصلاح و بازبینی شود،‌ در حوزه حمایت از کتابفروشان خانه کتاب وظیفه خود می‌داند که جدی‌ترین قدم‌ها را بردارد،‌ از همین رو بخش فروش کتاب را از سایت این موسسه حذف کردیم.

وی ادامه داد: خانه کتاب قرار نیست، رقیب بخش خصوصی باشد، به همین دلیل لوگوی فروش کتاب را نیز از سایت حذف کردیم، هم‌چنین در راستای حمایت از کتابفروشی‌ها ما سرویس‌هایی را برای کتاب‌فروشی‌ها تعریف خواهیم کرد، از جمله اینکه آن‌ها را به بانک اطلاعاتی خانه کتاب وصل می‌کنیم،‌ در حال تهیه زیرساخت‌ها هستیم،‌ تا این امر محقق شود.

حسین‌پور تصریح کرد: هر کتابفروشی که بخواهد در بازار امروز فعالیت کند،‌ باید سیستم‌های خود را به‌روز کند، هرکتابفروشی جدید و مدرنی باید بداند در انبارش چقدر کتاب موجودی دارد باید شابک را وارد کند کد بزند و … همه این اقدامات در خانه کتاب رخ می‌دهد‌، بنابراین با وصل شدن کتابفروشی‌ها به بانک اطلاعاتی ما لازم نیست که هر کتابفروشی هزینه مضاعفی برای این کار داشته باشد.

وی افزود: همچنین در جلسه هم‌اندیشی که در کاشان برگزار شد،‌ متوجه شدیم که کتابفروشان در حوزه نرم‌افزارهای فروش مشکلاتی دارند،‌ به همین منظور ما به دنبال برگزاری جلساتی با شرکت‌های نرم‌افزاری در این زمینه هستیم تا مشکلات موجود را مطرح کنیم هم‌چنین بتوانیم از خدمات بیشتری به نفع کتابفروشان بهره ببریم.

فروش کتاب در سایت خانه کتاب که بیش از یک سال و نیم پیش کلید خورد اعتراضات و انتقادات بسیاری را در میان کتابفروشان و ناشران به همراه داشتف بسیاری معتقد بودند که این کار خانه کتاب رقابت با بخش خصوصی نشر است که در اوضاع اقتصادی امروز چیزی برای از دست دادن ندارد.

انتهای پیام/پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *