روش معرفی شهدای جامعه قرآنی در مسابقات بین‌المللی قرآن

حجت الاسلام والمسلمین مهدی خویی، مسئول غرفه «شهدای قرآنی» در نمایشگاه جانبی سی و پنجمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران ، درخصوص فعالیت‌های این غرفه گفت: طلیعه معرفی شهدای قرآنی در این غرفه به همت سازمان اوقاف و امور خیریه انجام می‌شود و طلیعه آغاز کارمان در این غرفه با آینه ۲۳ از سوره احزاب آغاز شده است. خداوند در این آیه می‌فرمایند: «از مومنین کسانی بودند که سر عهد و ایمان خود ایستادند و به آن عمل کردند.»

وی افزود: ما به معرفی این بزرگان و مفسران واژه شهادت در قاموس قرآن می‌پردازیم. شهدای قرآنی ما درس آموختگان مکتب قرآن هستند. در این غرفه به معرفی ۱۵ شهید والامقام از شهدای مدافع حرم، شهدای حادثه منا، سرداران شاخص و یک نفر از شهدای هفت تیر و حجت الاسلام «سیدمهدی تقوی» از شهدای حادثه تروریستی مجلس می‌پردازیم.

مسئول غرفه «شهدای قرآنی» در ادامه گفت: شهدای مدافع‌حرم که در این غرفه معرفی می‌شوند. شهیدان، «محسن حججی»، « «احمد مکیان»، «حجت الاسلام مجید محمدی» و «محمدعلی قلیزاده» هستند. ۶ شهید حادثه منا، شهیدان «حسن دانش»، «محسن حاج حسنی کارگر»، «آیت‌الله مویدی قمی»، «فواد مشعری»، «محمد سعید سعیدی زاده» و «امین باوی» هستند. سه شهید شاخص شهیدان «سیدحسین علم الهدی»، «محمود شهبازی» و «حسن ترک» هستند. یک شهید هفت تیر شهید «سیدنورالله طباطبایی نژاد» است.

وی تصریح کرد: دو کار ویژه در این غرفه داریم که یکی از آن‌ها مسابقه «دوستی با شهدای قرآنی» است و دیگر ختم قرآن کریم هدیه به شهدای قرآنی است که با استقبال چشم گیری روبه رو شده است و دیروز حدود هزار نفر شرکت کننده داشتیم که نوجوان‌ها بیشترین گروه بودند.

خویی افزود: مطالبی که درباره سیره قرآنی شهدا است، چشم نواز مراجعه‌کنندگان است. به عنوان مثال برای معرفی شهید حججی که همسرش گفته بود مهریه من حفظ کل قرآن با ترجمه است و شهید توانست ۱۵ جز آن را حفظ کند، چشم نواز است. یا شهید علم‌الهدی که مورد توجه نوجوانان بود که این شهید از طریق قرآن همراهش، شناسایی شده بود که امام راحل و حضرت آقا آن را امضا کرده بودند.

وی همچنین به قرآن یکی از شهدای مدافع حرم که در اثر ترکش، آسیب دیده بود اشاره و تصریح کرد: به قرآنی که همراه شهید مدافع حرم «مجید عسگری جمکرانی قمی» بوده، ترکش اصابت کرده است. این شهید در روز شهادت امام حسن عسکری(ع) در سوریه به شهادت رسید. خانواده شهید می‌گویند که: “قرآن همدم شهید بوده است و هر شب ۱۴ آیه همراه معنی را به نیت ۱۴ معصوم تلاوت می‌کرده است.”

انتهای پیام/پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *