بودجه جشنواره موسیقی نواحی ۶۰۰ میلیون تومان شد / بیست استان در جشنواره

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران ، نشست خبری یازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران ظهر امروز سه شنبه چهارم اردیبهشت ۱۳۹۷ در ساختمان دفتر موسیقی برگزار شد. در این نشست محمدرضا علیزاده مدیرکل ارشاد استان کرمان و احمد صدری دبیر یازدهمین جشنواره موسیقی نواحی حضور داشتند و به بیان توضیحاتی درباره روند برگزاری جشنواره پرداختند.

تمام هنرمندان به یک اندازه هدیه می گیرند

احمد صدری دبیر این جشنواره توضیح هایش را اینگونه بیان کرد:
در حال حاضر سومین دوره متوالی جشنواره موسیقی نواحی است که در کرمان برگزار می شود و این کار براساس توافقی است که میان دفتر موسیقی و اداره کل ارشاد کرمان شکل گرفته است.
جشنواره موسیقی نواحی بزرگترین رویداد ملی در حوزه موسیقی نواحی است که از یازدهم تا چهاردهم اردیبهشت در کرمان برگزار می شود.
هنرمندان این دوره از چند راه به جشنواره دعوت شده اند. نخست از طریق فراخوان است. موضوع محوری این رویداد آفرینش ملودی و حداقل سن هم ۳۰ سال است. جشنواره موسیقی جوان سال گذشته بخش ویژه ای برای موسیقی نواحی طراحی کرد که در آنجا حداکثر سن ۳۰ سال بود، پس برای همپوشانی با جشنواره موسیقی جوان، تصمیم گرفتیم که در اینجا حداقل سن ۳۰ سال باشد.

امسال روی آفرینش ملودی ها متمرکز هستیم. در اغلب موسیقی های نواحی حیاتش با اوضاع اجتماعی آمیخته است. در موسیقی هر منطقه نگاه کنید می بینید که راویانِ هر ملودی مشخص است. جشنواره ها معمولا به وجه میراث موسیقایی می رفتند اما ما با توجه به ضرورتی که احساس کردیم به ملودی پردازی پرداختیم.

تمام راه یافتگان به جشنوار به طور یکسان جایزه می گیرند و از مزایای جشنوار بهره مند می شوند و هیچ کدام داوری نمی شوند. ما فقط یک هیات انتخاب داشتیم که آثار رسیده را بررسی و راه یافتگان به بخش نهایی را مشخص کردند.
دکتر منصوره ثابت زاده، جهانگیر نصیری اشرفی، فریبرز رستمی، در کنار این دوستان از آقای چراغی هم خواستیم تا در بررسی آثار به ما کمک کنند. آثار به صورت تصویری به دست ما رسید. آثاری که از نظر حفظ اصالت نغمه ها، تلفیق شعر و موسیقی و ضرب آهنگ، کیفیت مناسبی داشتند به مرحله نهایی راه یافتند.

بخش جنبی

گروه هایی که برای اجراهای عمومی دعوت می شوند در این بخش اجراهایی دارند. این اجراها به صورت شبانه و عمومی در پارک مادر در کرمان برگزار می شود.

امسال ما خودمان گروه ها را انتخاب نکردیم و این کار را از طریق جشنواره های مناطق صورت دادیم. گروه های برگزیده جشنواره های استانی و منطقه ای را به طور مستقیم به جشنواره دعوت کردیم.

بخش برگزیدگان جوان

نفرات نخست برگزیدگان جشنواره موسیقی جوان به جشنواره موسیقی نواحی هم دعوت شده اند. البته برخی از این برگزیدگان دعوت شده اند و برخی از دوستان نتوانستند به جشنواره بیایند.

این کار به دلیل حمایت از برگزیدگان جشنواره های مختلف است تا به نوعی از این دوستان حمایت کنیم.

پیشکسوتان

امسال هم تعداد محدودی از پیشکسوتان موسیقی نواحی در بخش های مختلف کشور را به جشنواره دعوت کرده ایم. این پیشکسوتان سرمایه های فرهنگی و هنری کشور هستند.
ما تدارک این را دیده ایم که برای ۱۰ نوازنده پیشکسوت را دعوت کرده ایم تا در طول جشنواره اجراهایی داشته باشند.

پژوهش

سال گذشته ۱۰ پژوهشگر بومی را انتخاب کردیم و امسال هم تعدادی از این پژوهشگران را دعوت کرده ایم.

پیراموسیقی

بخش مستندهای موسیقی را در دوره های گذشته داشته ایم که به طور موازی با شهر کرمان برگزار میشد. امسال هم کارهایی در این زمینه داریم.

سازسازها

مدیر کل ارشاد کرمان فضایی را مهیا کرده اند تا برخی از سازسازهای موسیقی نواحی به کرمان بیایند و سازندگان ساز را هم بتوانیم معرفی کنیم.
امسال سازهای زهی مضرابی و زهی کمانی را دعوت کرده ایم.

از میان استادانی که در این زمینه داریم از کرمانشاه و در بخش تنبور نوازی استاد اسدالله، از ترکمن صحرا آقای دیبایی، استاد محمد اشعری و اسفندیار تخم کار را به جشنواره امسال دعوت کرده ایم.

در بخش پژوهشی هم نشست هایی خواهیم داشت.

نمایشگاه کتاب و سی دی را در کنار نمایشگاه های ساز سازی برگزار می کنیم که در غرفه هایش کتاب های تخصصی موسیقی نواحی ایران ارائه می شوند.
اینکه جشنواره سال گذشته در کرمان باشد یا در شهر دیگری، موضوعی کلان است و باید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این باره تصمیم گیری کند.

جوایز

رقمی که به هر نوازنده پرداخت می شود حدود یک میلیون تومان است.

حدود ۱۵۰ نوازنده و هنرمند در بخش های مختلف جشنواره حاضر خواهند بود.

بودجه

با توجه به تفاهم نامه ای که داشتیم امسال ۱۰۰ میلیون تومان به بودجه جشنواره اضافه شد و به رقم ۶۰۰ میلیون تومان رسید.

بیست استان در جشنواره خواهند بود

محمدرضا علیزاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان گفت: تقریبا تمام دوره های جشنواره موسیقی نواحی در کرمان برگزار شده است. در کرمان تقریبا تمام اقوام مختلف ساکن هستند و همین امر موجب شده که تنوع قومیتی بسیاری در کرمان داشته باشیم. تاریخ چندهزار ساله استان کردمان باعث شده که موسیقی این استان هم سابقه بسیاری داشته باشد. تندیس مرد نی زن و زنِ بربت نواز در کرمان یافت شده اند.

حدود ۳۵ نوع ساز و مقامِ متنوع در کرمان وجود دارد. در سال های گذشته سعی کرده ایم تا شان مهمانان را حفظ کنیم. اسکان مهمانان ما در هتل پارس کرمان بوده و امسال هم در همین راستا قدم برمی داریم.

اجراهای عمومی امسال در شهر کرمان و در شهرستان های استان از یازدهم تا سیزدهم اردیبهشت اجرا می شوند و هر شب از ساعت ۲۰:۰۰ تا ۲۲:۰۰ این اجراها برگزار می شوند.

اختتامیه جشنواره هم چهاردهم اردیبهشت برگزار می شود. سال گذشته مراسم اختتامیه در فضای باز برگزار شد اما امسال در سالن سرپوشیده برگزار می شود. علاوه بر شهر کرمان، یازده شهرستان دیگر هم درگیر برگزاری این جشنواره می شوند.

جشنواره امسال با محوریت جذب گردشگری فرهنگی برگزار می شود و کارهایی در این زمینه انجام داده ایم. حدود ۲۰ استان در بخش های مختلف در جشنواره امسال حضور دارند. اجراهای عمومی را در جاهای بهتر برگزار می کنیم و ظرفیت ها را بیشتر کرده ایم.

با صندوق اعتباری هنر هم صحبت کرده ایم تا انجام امور بیمه ی هنرمندانِ حاضر در جشنواره امسال، در زمان برگزاری جشنواره انجام شود.

مراسم افتتاحیه جشنواره امسال را در محل تاریخی میدان ارگ کرمان برگزار می کنیم.

جشنواره موسیقی نواحی ایران از ۱۱ تا ۱۳ اردیبهشت در کرمان برگزار می شود.

انتهای پیام/پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *