ابتکار:مفاهیم قرآن برای گفت وگوی بین نسلی راهگشا است

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران ، «معصومه ابتکار» معاون امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری با حضور در محل برگزاری دومین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن طی سخنانی با ابراز خرسندی از اینکه در ایام شعبان‌المعظم در کنار بانوان قرآنی قرار گرفته است، گفت: این توجه ویژه در بعد بین‌المللی بسیار مغتنم و نمادی است از رویکرد بلند جمهوری اسلامی ایران نسبت به شأن و جایگاه زنان و پیشرفت‌هایی که زن ایرانی در حیات نظام اسلامی تجربه کرده است را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: این نشانه‌ای است از توجه به الگوی قرآنی و منبعث از تعالیم پیامبر اکرم(ص) و ائمه(ع) و نگرشی به جلوه روزآمد دین در عصر حاضر و اینکه در دوران کنونی چه الگو و ساختاری برای پیشرفت و بهبود جامعه و نقش زنان در این پیشرفت باید ترسیم و محقق کنیم و اینکه چگونه می‌توانیم با آموزش و بسط مفاهیم قرآنی، الگویی از جامعه سالم و انسان متعالی و خانواده متعال ترسیم کنیم که این الگو قطعاً فراتر از مرزهای ملیتی، قومی و جغرافیایی است.

ابتکار تاکید کرد: این الگو نه فقط برای همه جوامع و امت اسلامی بلکه برای زن امروز در همه دنیا می‌تواند راهگشا باشد به ویژه در رفع معضلات و مشکلاتی که ناشی از غفلت انسان از اصل خویش و تعالیم و آموزش‌های وحی و تعالیم انبیاء است.

وی افزود: از این رو، این اقدام مبارک است و امیدواریم مورد حمایت جدی‌تر هم قرار بگیرد و ما نیز در دولت همه تلاش خودمان را برای استمرار و تقویت این برنامه‌ها خواهیم داشت به‌ویژه اینکه این رقابت‌ها بر حفظ قرآن متمرکز است و بسیار ارزش دارد. حافظان قرآن گنجینه‌ای از معارف وحی را با خود در همه ابعاد فردی، اجتماعی و خانوادگی همراه دارند.

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور با بیان اینکه تفسیر و مفاهیم قرآن برای زندگی امروز بشر کاربردهای بسیار دارد، تاکید کرد: برگزاری مسابقاتی که این ابعاد قرآن را نیز مدنظر داشته باشند باید در دستور کار قرار بگیرد.

فرهنگ ترجمه قرآن در کنار قرائت در محافل و نشست‌ها

وی اعلام کرد: معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری این آمادگی را دارد که برای بسط فرهنگ ترجمه قرآن در همه محافل و نشست‌ها همکاری کند؛ شخصاً این سیاست را در محیط زیست بخشنامه کردم که هر جا قرآن قرائت می‌شود ترجمه تایید شده در کنار قرائت به مخاطبان ارائه شود و خوشبختانه این سیاست در آموزش و پرورش و … هم دنبال می‌شود و اگر عمومیت یابد به داشتن جامعه سالم و متعالی کمک می‌کند.

ابتکار با اشاره به معرفی مولفه‌های سبک زندگی صحیح در قرآن، ابراز کرد: قرآن برای زنان، خانواده، محیط زیست و … توصیه و راهکار دارد و شیوه‌هایی را برای اعتلای انسان ارائه می‌کند.

وی تاکید کرد: اگر می‌خواهیم جامعه ما قرآنی باشد، چاره‌ای نداریم مگر آنکه مفاهیم قرآن را به همگان به‌ویژه در سنین پایین و نسل جوان عرضه کنیم، چراکه نسل جوان در جستجوی حقیقت است و آمادگی دارد که راه‌های نرفته را برای حقیقت طی کند؛ اگر نتوانیم مفاهیم قرآن به عنوان تنها منبع هدایت با زبان و ادبیات قبال درک و فهم برای جوانان عرضه کنیم نه فقط در ایران بلکه همه جهان اسلام، دچار مشکل می‌شویم. از این رو، باید قرآن به زبان روز و متناسب با نیازهای مردم به ویژه برای نسل جوان در جامعه بیان شود.

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور تاکید کرد: فعالیت‌های قرآنی لازمه رسیدن به آرمان‌هایی است که مدنظر داریم و باید برایش جهاد کنیم و لازمه این جهاد فرهنگی گفت وگو درباره مباحث قرآنی و تبیین مفاهیم نورانی وحی است؛ اگر اجازه برای پرسش و تفکر برای نسل جوان فراهم نشود، صرف نصیحت و نشان دادن راه را نمی‌پذیرند.

وی با بیان اینکه در اصول امکان تقلید نیست، گفت: اما گاهی ما به اشتباه بر این باوریم که اگر راه صحیح را نشان دهیم و بگوییم جوان حق پرسش درباره مقدسات دینی ندارد، کافی است، اما توجه نداریم که پس جوان با پرسش هایی که روح او را می آزارد، چه کند؟! لذا باید فضاهای دینی و مذهبی ما برای شنیدن این سوالات و دادن پاسخ قرآنی به این پرسش های برنامه داشته باشند.

ابتکار تاکید کرد: اگر بخواهیم امروز نسل جوان را با خود همراه کنیم آنهم در ۴۰ سالگی بلوغ انقلاب که مشعل راهی است برای کشورهای اسلامی و این باور بارها مورد تاکید امام و رهبری بوده، باید مفاهیم قرآنی را در جامعه پیاده کنیم.

وی ابراز کرد: دوران دفاع مقدس برای نسل ما حجّت بود، امّا برای نسل‌های بعدی که انقلاب و دفاع مقدس را درک نکرده‌اند و فقط شنیده‌اند یا فیلم‌هایش را دیده‌اند، مسئولیت ما در در انتقال تجربه معنوی و مفاهیم عظیم قرآنی سنگین است تا به سوالات نسل جوان پاسخ دهیم و در این میان مفاهیم قرآن برای گفت وگوی بین نسلی راهگشا است تا سبک زندگی قرآنی را برای این نسل حساس تبیین کنیم و یقیناً این بنا با آموزش صحیح اعم از حفظ، قرائت و مفاهیم ممکن می شود و در این باره سازمان اوقاف و امور خیریه نه فقط در ایران بلکه در جهان اسلام خوب عمل می کند.

ابتکار ادامه داد: یکی از محورهای مهم معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت و گوی ملی خانواده و بین نسلی است که ما آن را تعریف کرده‌ایم و آمادگی داریم در این باره با سازمان اوقاف و آموزش و پرورش و همه بخش‌های مرتبط با نسل جوان به ویژه در گروه دختران همکاری کنیم و این ضرورت امروز جامعه است.

گفتنی است، دومین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم بانوان از یکم تا چهارم اردیبهشت‌ماه با حضور نمایندگانی از ۲۸ کشور جهان در هتل بزرگ ارم تهران برگزار می‌شود.

انتهای پیام/پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *