لودوویکو اینائودی: برای ایرانیان بداهه نوازی می‌کنم/ گرانی دلار را به گردن گروه می‌اندازیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران ، نشست خبری لودوویکو اینائودی پیانیست ایتالیایی، عصر امروز دوشنبه سوم اردیبهشت ۱۳۹۷ در سالن کنفرانس تالار وزارت کشور برگزار شد.

در ابتدای این نشست لودوویکو اینائودی گفت: دیروز وارد ایران شدیم و اولین بار است که به ایران می آیدم. خوشحالم که می توانم هوادارانم را ببینم. موسیقی زبانی است که برای برقراری ارتباط از طریق آن نیاز به کلام نیست. اینجا هستم تا با طرفدارانم در ایران دیدار داشته باشم.

او ادامه داد: فردا نخستین کنسرتمان را اجرا می کنیم. طبق معمول پیانو در وسط صحنه است. گیتار الکترونیک و ویلن و سازهای دیگر هم در صحنه هستند. اساسِ این کنسرت براساس آلبوم «اِلمنت» هست. همچنین آهنگ هایم که برای فیلم های مهمی ساخته و اجرا کرده ام، نیز در این کنسرت اجرا می شوند.

این نوازنده پیانو تاکید کرد: در طول عمر هنری ام کنسرت های بسیاری اجرا کرده ام. در این مدت ایرانیان بسیاری در سراسر دنیا از من خواسته اند که به ایران بیایم. وقتی هم قرار شد که به ایران بیایم، تحقیق کردم تا ببینم کدام یک از آثارم در ایران طرفداران بیشتری دارد. به همین دلیل آثاری که انتخاب کرده ام، بدون شک در ایران طرفداران زیادی دارد.

اینائودی درباره ی قطعه ای که روی یخ های شناور قطب شمال اجرا کرده، گفت: این قطعه را کنسرت ایران هم اجرا می کنیم. من از سال ها پیش نگران تغییرات آب و هوایی هستم. اگر همین طور پیش برویم نسبت ماهی های دریاها با میزان زباله های موجود در اقیانوس ها یکی می شود و این بسیار نگران کننده است. اجرای این قطعه بر روی قطعه یخی شناور در قطب شمال، در حمایت از محیط زیست انجام شده و برای حمایت از محیط زیست با دولتمردان بسیاری صحبت و رایزنی کرده ام.

او ادامه داد: وقتی این قطعه را اجرا کردم، تابستان بود و یخ ها در حال آب شدن بودند. دوست داشتم که توجه مردم را به این موضوع جلب کنم تا به این موضوع کمک کنم. خوشبختانه کمیسیونی برای این کار انجام شد که البته فعالیت هایش را خیلی نمی پسندم.

اینائودی درباره شناختش از موسیقی ایرانی گفت: موسیقی ایرانی را دوست دارم و موسیقی های محلی ایران را شنیده ام. از این که موسیقی در ایران رشد کرده، واقعا خوشحالم.

او درباره نواختن ساز پیانو گفت: من سفر می کنم به تمام کشورهای دنیا و می خواهم تمام موسیقی های دنیا را بشنوم. برایم فرقی نمی کند که شما پیانو بنوازید یا گیتار الکترونیک. همه ی اینها به تجربه ی هنرمندان بستگی دارد. برای من نوع استفاده از موسیقی مهم است. از موسیقی های مختلف در فرم های گوناگونی که کار کرده ام بهره برده ام.

اینائودی ادامه داد: علاقه مند به ریسک کردن در موسیقی هستم و از انوع مختلف موسیقی استفاده می کنم. به ندای قلبم گوش می کنم.

این نوازنده پیانو گفت: در طول فعالیت هنری ام، به دنبال معروف شدن و پاپیولار شدنِ موسیقی هایم نبوده ام. اما از این موضوع استفبال می کنم و برایم خوشحال کننده است که آثارم در میان مردم طرفداران زیادی داشته باشد.

اینائودی درباره دیدن شهرهای دیگر ایران تاکید کرد: دوست دارم شهرهای دیگر ایران را ببینم اما به دلیل برگزاری اجراهایم در اروپا، این بار نمی توانم بعد از برگزاری کنسرت در ایران بمانم و بلافاصله پس از اجرای آخرین شب برنامه هایم در ایران، به برلین می روم تا در آنجا هم کنسرتم را برگزار کنم.

این هنرمند درباره جزئیات صدا و نور در سالن وزارت کشور گفت: تیم های فنیِ گروه ما مشغول فعالیت هستند و به طور حتم چه از نظر نور و چه از نظر صدا، اجرایی متفاوت را خواهید دید. کنسرت هایی که ما اجرا می کنیم بخش نمایشی اش بسیار پر رنگ است.

او ادامه داد: وقتی مشغول تکنوازی پیانو هستم، بسته به این که در هر کجای جهان باشم، متفاوت است. اکنون که در ایران هستم، با توجه به احساسم در ایران قطعه هایم را می نوازم و این تکنوازی ها هدیه من به مردمان ایران است. در واقع تکنوازی پیانو در این کنسرتها به صورت بداهه شکل می گیرد.

مصطفی کبیری تهیه کننده کنسرت لودوویکو اینائودی گفت: قصد داریم در آینده وورک شاپ هایی برای نوازندگان ایران با حضور آقای اینائودی برگزار کنیم و به طور حتم این کار در برنامه های آینده ما جای دارد.

مهدی کاشی که یکی دیگر از تهیه کنندگان این کنسرت است، گفت: خوشبختانه حضور هنرمندان خارجی در ایران راحت تر شده و مسئولان حمایت های زیادی در این باره می کنند.
گروه شیللر را که اوردیم، یورو ۵۲۰۰ تومن بود و الان هم که دلار گران شده، قیمت بلیتهایمان شبیه همان بلیت های کنسرت شیللر است. ما سعی می کنیم شرایط را برای هنرمندان توضیح دهیم و متقاعدشان کنیم تا با دستمزد پایین تری به ایران بیایند.

کنسرت لودوویکو اینائودی در روزهای چهارم، پنجم و ششم اردیبهشت از ساعت ۲۱:۳۰ در تالار وزارت کشور برگزار می شود.

انتهای پیام/پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *