مسابقات بین‌المللی قرآن|گلایه از سخنرانی‌های طولانی و رضایت‌مندی از استقبال میهمانان در افتتاحیه

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران ، سی و پنجمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم از ۳۰ فروردین با حضور ۸۴ کشور و بیش از ۳۷۰ نماینده قرآنی از جهان اسلام در مصلای بزرگ امام خمینی(ره) در حال برگزاری است، مسابقاتی که سه سال است از محل اجلاس سران به مصلای تهران تغییر مکان داده است.

سال گذشته اتفاق جالبی در حوزه فعالیت‌های قرآنی کشور رقم خورد و آن هم برگزاری هم‌زمان مسابقات بین‌المللی طلاب، بانوان و دانش‌آموزان کنار مسابقات بزرگسالان بود که در نوع خودش جالب و قابل توجه بود.

امسال نیز همانند سال گذشته مسابقات بین‌المللی قرآن بانوان، طلاب و نابینایان با سی و پنجمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم هم‌زمان اجرا شده است و مسابقات بین‌المللی دانش‌آموزان که به‌صوررت دوسالانه برگزار می‌شود، جایش را به مسابقات بین‌المللی دانشجویان جهان اسلام داده است.

این دوره از مسابقات بین‌المللی قرآن کریم به‌نسبت ادوار گذشته دست‌خوش تغییراتی شده است که از این تغییرات می‌توان به نحوه قرار گرفتن جایگاه تلاوت، تغییر محل برگزاری مسابقات بانوان و غیره اشاره کرد.

پنجشنبه ۳۰ فروردین‌ماه این مسابقات با برگزاری آئین افتتاحیه با حضور مردم و برخی از مسئولان لشگری و کشوری به‌صورت رسمی آغاز شد.

خبرنگار فرهنگی در حاشیه مراسم افتتاحیه سی و پنجمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم، نظرات برخی از مدعوین و شرکت‌کنندگان را درباره نحوه اجرای برنامه و نقاط قوت و ضعف آن جویا شده است که گزارش میدانی خبرنگار تسنیم را دراین‌باره می‌خوانید.

سخنرانی‌های طولانی حوصله شرکت‌کنندگان را سر آورد

زهرا مهری که عضو کمیته مدعوین مسابقات است درباره نحوه اجرای مراسم افتتاحیه چنین می‌گوید: امسال مسابقات به‌نسبت سال گذشته نظم بیشتری گرفته است. دو روز گذشته مانور مراسم افتتاحیه در همین محل مصلای تهران برگزار شد که در نظم‌دهی آئین افتتاحیه اصلی بسیار کمک کرد.

خانم مهری با انتقاد از طولانی شدن سخنرانی‌ میهمانان در مراسم افتتاحیه می‌گوید: سخنرانی‌ها طولانی و خارج از حوصله بود. برخی از شرکت‌کنندگان با اعتراض می‌گفتند “برای تماشای تلاوت قرآن به مصلا آمده‌ایم؛ چرا سخنرانی‌های طولانی جایگزین تلاوت قرآن شده است؟”.

اجرای نمایش مدافعان حرم از بخش‌های شایسته تقدیر افتتاحیه

عباس عطایی که به‌همراه خانواده خود برای نخستین بار به مسابقات بین‌المللی قرآن آمده بود، در این باره می‌گوید: بسیار برنامه خوب و مناسبی بود؛ اصلاً فکر نمی‌کردم که برنامه‌ای با این وسعت و حجم زیاد، آن‌قدر منظم برگزار شود.

عطایی در پاسخ به این سؤال که “کدام‌یک از بخش‌های مراسم نظر شما را جلب کرد؟” می‌گوید: نمایشی که میان برنامه پخش شد و در آن فداکاری‌های مدافعان حرم به‌تصویر کشیده شد، به‌نظرم یکی از بهترین بخش‌های این مراسم بود؛ خصوصاً برای میهمانان کشورهای خارجی که به‌عنوان سفیر کشورشان به این مسابقات آمده‌اند وجهه و صورت خوبی را به‌دنبال خواهد داشت.

عطایی درباره نقاط ضعف مراسم افتتاحیه نیز گفت: به‌نظرم، سخنرانی‌های متعدد و پشت‌‌سرهم به این اندازه زیاد است که البته کیفیت بخش‌های دیگر افتتاحیه این ضعف را تحت الشعاع قرار داده بود.

میزبانی شایسته از میهمانان و تفاوت قابل‌ملاحظه نسبت به ادوار گذشته

حجت حقیقی از قاریان نوجوان کشورمان که به‌گفته خودش چند سالی است مسابقات را از قاب تلویزیون دنبال کرده است، درباره نحوه اجرای مراسم افتتاحیه گفت: نحوه برگزاری مراسم افتتاحیه نسبت به سال‌های پیش، تفاوت قابل ملاحظه‌ای داشت؛ دکور جایگاه و نمایشی که اجرا شد، مناسب بود. سال‌های گذشته دکوری کم‌کیفیت برای مسابقات پیش‌بینی شده بود امّا امسال تعداد صندلی‌ها و نظارت بر استقرار میهمانان بهتر شده است.

فکر نمی‌کردم مسابقات قرآن جذابیت داشته باشد

مهسا پارسا از عوامل اجرایی مسابقات نیز چنین گفت: حضور عموم مردم با هر گویش و زبانی برایم جالب بود حتی حضور کودکان در شبستان و بازی‌های کودکانه آنها بسیار جالب بود. من اولین بار است که به مسابقات می‌آیم و فکر نمی‌کردم مسابقات قرآن آن‌قدر ویژگی داشته باشد.

سالن اجلاس سران مناسب‌تر از مصلای تهران در برگزاری مسابقات است

رامین بهرامی از قاریان جوان کشورمان و عضو گروه محمد رسول الله(ص) با انتقاد از محل برگزاری مسابقات گفت: وقتی مسابقات از سالن اجلاس به مصلا تغییر مکان داد از هیبت و عظمت مسابقات کاسته شد. سالن اجلاس فضای بهتری برای مسابقات بین‌المللی است چراکه اولاً تداعی مسابقات بین‌المللی را که سالیان زیادی در آن برگزار شده است به‌دنبال دارد و ثانیاً از نظر فضا و حتی استقرار متسابقین بسیار بهتر خواهد بود ضمن اینکه فضای شبستان مصلا از نظر صوتی خیلی مناسب نیست و قاریان را کلافه می‌کند، آنچه خیلی برای قاریان مهم‌ است.

به گزارش تسنیم؛ سی و پنجمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم در دو نوبت صبح و عصر تا روز پنجشنبه ششم اردیبهشت‌ماه ادامه خواهد داشت و پس از اتمام مسابقات همانند سال‌های گذشته، دست‌اندرکاران و متسابقین به دیدار رهبر معظم انقلاب خواهند رفت.

انتهای پیام/*پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *