مرسده کسروی با «نفر هفتم» به نمایشگاه کتاب می‌آید

به گزارش باشگاه خبرنگاران ، داستان بلند «نفر هفتم» با روایت بازخوانی یک پرونده قتل شروع می‌شود و معرفی شاهدان و مطلعان پرونده و در ادامه شرح بازجویی پلیس از این افراد است که در قالب هفت بخش با حضور هفت شخصیت بازخوانی می‌شود.

کسروی در این داستان بلند از تکنیک انتخاب چند راوی برای روایت داستانی استفاده کرده است و با ثابت نگاه داشتن لوکیشن و فضای روایت، از هر کدام از راویان می‌خواهد که خود یک روایت از داستانی که کتاب به دنبال بازگویی وکشف گره‌های آن است باز گو کنند و در این بیان است که مختصات مکانی و بیانی تازه‌ و قابل اعتنایی در داستان ظهور و بروز پیدا می‌کند.

ماجرای این داستان از کشف یک جسد در ساحلی در شهرستان بندرانزلی شروع می‌َشود و شخصیت‌هایی که می‌توانند بازگشای راز حضور این جسد در ساحل باشند. یک بازجوی آگاهی که نویسنده تمایلی نیز به معرفی او ندارد در لوکیشن اتاق بازجویی از شاهدان و مطلعان درباره این قتل و مقتولش سوال و جواب می‌کند و در این سوال و جواب است که هر یکی از این شخصیت‌ها با زبانی خاص و از زاویه دید خود به بازگویی داستانی آنچه بر مقتول رفته و یا می‌تواند رفته باشد می‌پردازند.

تکنیک استفاده از چند زبان روایی برای بازگشایی گره‌های داستانی و سفر به دل شخصیت‌های قصه و تمرکز بر روابط انسانی؛ در زمره مهم‌ترین موضوعاتی است که این داستان بلند را به اثری شیرین و جذاب و در عین حال پرکشش و تعلیق برای ادامه دادن تا انتها مبدل کرده است.

بنا بر اعلام ناشر ان «نفر هفتم» اثر مرسده کسروی تجربه‌های نو، بکر و کم‌تجربه شده در داستان‌نویسی معمایی پلیسی ایرانی به شمار می‌رود. با وجود اینکه در ادبیات داستانی پنجاه سال اخیر ایران به ندرت می‌توان به رمانی کارگاهی و پلیسی برخورد کرد که مقتضیات این ژانر ادبی را کاملاً رعایت کرده باشد؛ اما «نفر هفتم» را می‌توان یک تجربه موفق در این حوزه و یک اتفاق تجربی قابل اعتنا در آن به شمار آورد.

این اثر داستانی را نشر کتاب نیستان در ۲۲۴ صفحه و با قیمت ۱۸ هزار تومان منتشر کرده است.

انتهای پیام/پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *