مروری بر «روزنه » و «شعر پارسی»

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران ،‌ انتشارات سپیده باوران «روزنه» و «شعر پارسی» نوشته محمدکاظم کاظمی را منتشر و روانه بازار نشر کرد،‌ این دو کتاب پیش از این در دهه ۷۰ از سوی انتشارات ضریح آفتاب منتشر شده و حالا ویراست جدیدی از آن منتشر شده است.

کتاب «شعر پارسی»، دربردارنده بررسی سیر شعر فارسی از سده چهارم هجری تا به امروز است. این اثر در واقع مکملی بر کتاب «روزنه» است که در قالب یک اثر آموزشی در حوزه شعر منتشر شده است.

نویسنده در مقدمه کتاب می‌نویسد: «این کتاب با این نیت فراهم امده است که گزیده‌ای مختصر و در عین حال جامع از شعر فارسی باشد،‌ همراه با سیری گذرا بر تحولات این شعر و آشنایی با سخن وران معروف یا تأثیرگذار آن. مخاطبان کنتاب کسانید که بخواهند بدون نیاز به منابع گوناگون تاریخ ادبیات و دیوان‌ها و مجموعه شعرهای شاعران با نمونه‌های برجسته شعر فارسی و سیر تحول آن آشنا شوند،‌ از جانبی این کتاب مکملی برای مجموعه آموزشی شعر روزنه است که پیش از این برای آشنایی با عناصر و سبک‌های شعر نوشته‌ام».

کاظمی هم‌چنین در گفت‌وگو با تسنیم درباره این کتاب گفته است: «شعر پارسی» در اصل یک گزیده از شعر فارسی است. من در کنار کتاب «روزنه» که حاوی مباحث آموزشی دربارۀ شعر بود، در اینجا کوشیده‌ام که گزیده‌ای از همه ادوار تاریخی و پهنۀ جغرافیایی شعر فارسی به دست دهم تا به نوعی مکمّل آن کتاب باشد و خوانندۀ این کتاب، بعد از آشنایی با عناصر و آرایه‌های شعر، با نمونه‌های درخشان شعر فارسی هم روبه‌رو باشد؛ البته در عین حال این گزیده یک مقدمه مفصل هم دارد که در آن سیر تحول شعر فارسی از نظر صوری و محتوایی و پیوند آن با مسائل فکری، اجتماعی و سیاسی نشان داده شده است.

وی ادامه داد: این کتاب_اگر خواسته باشیم از لحاظ حجم مطالب به آن نگاه کنیم_ همانند آثاری چون «هزار سال شعر فارسی» و امثال اینها بیشتر در حوزه گزیده شعر قرار می‌گیرد. بخشی از این کتاب به گزیده‌ای از اشعار می‌پردازد و در بخش «سیر فارسی در یک نگاه» که در واقع مقدمه کتاب است و تحولات شعر فارسی را مد نظر دارد، رویکرد جدیدتری نسبت به کتاب‌های تاریخ ادبیات دیگر دارد. به این جهت که ما تلاش کردیم تا در این اثر، مخاطبی را که دوست دارد به صورت اجمالی به زندگی و شیوه شاعران بپردازد و در این رابطه مطالعه کند و خیلی نگاه تخصصی به این حوزه ندارد، جذب کند. در واقع قصد داشتم تا این کتاب، یک کتاب کاربردی باشد.

به گفته کاظمی؛ اگر کسی بخواهد به تاریخ ادبیات مفصل را مطالعه کند و این سیر را به صورت جدی مورد بررسی قرار دهد، باید به مجموعه‌های چند جلدی در این رابطه مراجعه کند، اما «شعر پارسی» شیوه‌ای متفاوت دارد. این اثر تلاش دارد تا با اجمال، مخاطبی که دوست دارد تا کتاب کم‌حجم‌تری را مطالعه کند، اقناع کند و به نیازهایش پاسخ دهد تا بی‌نیاز شود برای مراجعه به دیگر کتاب‌ها.

نویسنده هم‌چنین در مقدمه کتاب «روزنه» نوشته است:‌ «این کتاب حاصل احساس نیاز بوده است به یک متن آموزش شعر مختصر ولی جامع،‌ تا هم شاعران جوان را به کار آید و هم دیگر کسانی را که در پی شناختی اجمالی از شعر و عناصر آن هستند. بر آن بوده‌ایم که شرح قواعد و مسائل فنی شعر،‌ با تحلیل‌های زیبایی‌شناسانه از آن‌ها همراه باشد تا از سویی شکل آموزشی اثر حفظ شود و از سویی جوانب هنری و ذوقی را فروگذاشت نکرده باشیم.»

کتاب «روزنه» در ۴۳۲ صفحه با قطع رقعی و قیمت ۳۵ هزار تومان منتشر شده است و «شعر پارسی» در ۵۸۴ صفحه با همان قطع و با قیمت ۴۰ هزار تومان از سوی سپیده‌باوران روانه بازار کتاب شده است.

«روزنه» و «شعر پارسی» سه‌شنبه ۴ اردیبهشت ماه از ساعت ۱۵:۳۰ با حضور اسماعیل امینی‌، مصطفی محدثی خراسانی‌، مرتضی امیری اسفندقه و جواد محقق در رونمایی می‌شود.

انتهای پیام/پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *