انتشار اثر جدیدی از جلال خالقی مطلق درباره «شاهنامه»

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران ، جدیدترین اثر جلال خالقی مطلق، پژوهشگر و مصحح، با محوریت شاهنامه فردوسی منتشر شد. این اثر که «واژه‌نامه شاهنامه» نام دارد، چنان که از عنوان آن پیداست، به شرح واژگان و اصطلاحات اثر سترگ فردوسی پرداخته است.

در معرفی این اثر آمده است: با استقبال دوستداران شاهنامه از پیرایش جلال خالقی مطلق که توسط انتشارات سخن در دو قطع رحلی(در دو مجلد، تهران ۱۳۹۲) و رقعی(در چهار مججلد، تهران ۱۳۹۳) به بازار آمد و اکنون چاپ دوم رقعی، پس از برخی تصحیحات پیرایشگر، همزمان با کتاب حاضر انتشار یافته است، لازم می‌نمود که برای سهولت کار شاهنامه‌آموزان و شاهنامه‌پژوهان واژه‌نامه‌ای نیز در توضیح واژگان و ترکیبات مهمتر و دشوارتر کتاب در دسترس خواستاران قرار گیرد.

برای این منظور، به پیشهاد انتشارات سخن، سه واژه‌نامه‌ای که پیش از آن پیرایشگر در پایان سه دفتر از یادداشت‌های شاهنامه برای پیرایش هشت جلدی خود تهیه کرده بود، در هم ادغام و با پیرایش جدید مطابقت داده شد.

انتشارات سخن این اثر را در قطع رقعی و در ۴۰۳ صفحه به قیمت ۴۰ هزار تومان روانه بازار کتاب کرده است.

تاکنون آثار متعددی از خالقی مطلق روانه بازار کتاب شده است که مهمترین و مشهورترین آن، تصحیح شاهنامه است که در طول دو دهه در هشت جلد در نیویورک به چاپ رسیده است. این اثر حاصل ۳۰ سال تلاش او برای ارائه تصحیحی علمی – انتقادی بود.

انتهای پیام/پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *