علاقه به قرآن، روشندلی را قهرمان کرد/ عبور از محدودیت‌ها با حفظ قرآن

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران ، سومین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن روشندلان جهان اسلام در حال حاضر با حضور ۳۲ روشندل از ۲۳ کشور جهان در مصلای امام خمینی(ره) در حال برگزاری است.

جمهوری اسلامی ایران همانند کشورهای دیگر برای دو رشته حفظ و قرائت نمایندگانی را به این مسابقات اعزام کرده است که «امید رضا رحیمی» قاری روشندل گیلانی که حافظ کل قرآن کریم است، جواز حضور در این مسابقات را کسب کرده و در حالی که توانایی حضور در بخش حفظ را نیز داشته امّا به صلاحدید اساتیدش در رشته قرائت شرکت کرده است.

این قاری روشندل در گفت‌ و گو با خبرنگار فرهنگی تسنیم به برخی از سوالات پاسخ داد که مشروح گفت و گو را در ادامه می‌خوانید:

*با توجه به اینکه حافظ کل قرآن هستید، چرا در رشته قرائت شرکت کرده‌اید؟

رحیمی: من پیش از اینکه قاری قرآن شوم، حافظ قرآن هستم و حفظ را پیش از قرائت در برگرفتم و بسیار علاقه‌مند بودم تا در رشته حفظ حضور داشته باشم امّا به پیشنهاد اساتیدم، در بخش قرائت شرکت کردم.

* آیا تصور می‌کردید روزی به مسابقات بین‌المللی قرآن کریم راه یابید؟

رحیمی: من در نخستین روزهایی که حفظ و قرائت را شروع کردم فکر نمی‌کردم، روزی به جایی برسم که نماینده ایران در مسابقات بین‌المللی باشم، ضمن اینکه زمانی که آموزش قرائت را فراگرفتم آنچنان مسابقاتی در سطح کشوری و بین‌المللی نداشتیم امّا به لطف خداوند متعال و با تلاش و پشتکار، این مسیر را برایم هموار شد و امروز که در خدمت شما هستم، توفیق دارم تا به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در مسابقات بین‌المللی شرکت کنم.

* آیا روشندلی، شما را از رسیدن به هدفتان منصرف نکرد؟

رحیمی: اگر فردی به موضوع و رشته‌ای علاقه‌مند شود قطعاً در رسیدن به آن هدف موفق خواهد شد؛ حتی اگر سخت‌ترین مسیرها در جلوی پایش قرار داشته باشد، آن‌ها را کنار می‌زند و به سمت جلو حرکت می‌کند از طرفی قرآن کریم ویژگی خاصی دارد و آن اینکه علاقه‌سازی درون افراد بوجود می‌آورد یعنی وقتی قرآن را در بر می‌گیرد، آثار و برکات این کتاب را حس می‌کند.

* شما توصیه‌ای برای هم‌نوعان و روشندلان کشورمان دارید؟

رحیمی: بنده معتقدم اگر روشندلان به سمت قرآن بیایند و آن را فرا بگیرند، یقیناً حلاوت قرآن کریم آنها را سیراب می‌کند و به آنها شخصیت اجتماعی که شاید به جهت این محدودیت از دست رفته را بر می‌گرداند؛ چنانچه این موضوع در زندگی من مصداق داشت و توانستم با حفظ قرآن، شخصیت اجتماعی کسب کنم.

*حفظ قرآن چه برکاتی را در زندگی شخصی شما داشته است؟

رحیمی: همین حضور در مسابقات مختلف قرآن و قرار گرفتن در جایگاه قاری و حافظ که دارای ابعاد مختلف و مورد تحسین است از برکات حفظ و قرائت قرآن به شمار می‌آید. امروزه نابینایان کشورمان به دنبال آن هستند در جامعه همانند بینایان زندگی کنند و قرآن، فرصت مناسبی است که روشندل به این جایگاه برسد.

انتهای پیام/پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *