لازمه ترویج دینداری و اخلاق، کار فرهنگی و عقیدتی روزمره است

به گزارش باشگاه خبرنگاران ؛ «آیت پیمان» رئیس مجمع جهانی شیعه‌شناسی در شورای هماهنگی امضاء و محققین مجمع جهانی شیعه‌شناسی، اتحاد امت و انگیزه الهی امام و یارانش و نصرت‌های آشکار خداوند را عوامل سه‌گانه پیروزی و حظ و تداوم انقلاب اسلامی دانست و سپس اظهار تأسف کرد که امروز این سه عامل در اثر اختلافات و رقابت‌های منفی جناحی و گروهی تضعیف شده‌اند و زمینه دنیا‌طلبی و حب جاه و مال را گسترش داد و در اثر این انحراف، مفاسد اداری و اختلاس و تبعیض و بی‌عدالتی به وجود می‌آمد و اگر به آن عوامل سه گانه پیروزی برنگردیم، نظام اسلامی را که ثمره خون همه شهدای اسلام است از دست می‌دهیم.

دبیر شورای دین‌پژوهان کشور خطاب به محققین و کارکنان دولت گفت: باید به سهم خودمان در احیاء مجدد انگیزه الهی و وحدت و طلب نصرت از خداوند کوشش کنیم و هر کس به سهم خودش در محیطی که قرار دارد می‌تواند نقش داشته و تاثیرگذار باشد، حتی بر روی یک نفر و یا در یک محیط کوچک اداری باید فرهنگ دینداری و اخلاق و پاکدستی را ترویج کنیم.

وی افزود: ترویج عدالت اسلامی و دینداری و اخلاق به کار فرهنگی و عقیدتی روزمره نیازمند است. تاکنون شیعیان جهان امید خودشان به جمهوری اسلامی را حفظ کرده‌اند و ناامید نشده‌اند اما نگران و پرسشگر هستند و از اوضاع داخلی ایران ناراحت هستند. شیعیان جهان شیفته و عاشق امام و رهبری و انقلاب اسلامی بوده‌اند و استکبار جهانی هم این را می‌فهمید و عامل بازدارنده‌ای برای تهاجم و تعرض به ایران اسلامی بوده و نباید بیشتر از این خطا و غفلت بورزیم و نباید به اختلافات درون نظام دامن برده شود و شیعیان جهان را با این اختلافات ناامید و مأیوس کنیم و انگیزه‌های قوی آنان برای حمایت از نظام و رهبری را تخریب کنیم.

پیمان اظهار امیدواری کرد: سال جدید سال همبستگی ملّی و اتحاد و برداشتن فاصله‌ها توسط ارکان‌ نظام باشد و هیچ مصلحتی را مافوق وحدت و همبستگی نداشتیم و بیشتر از این به عوامل آسیب‌زای تفرقه و چند دستگی فرصت ضربه زدن ندهیم.

رئیس مجمع جهانی شیعه‌شناسی همچنین از ادارات و مجلس خواست تا صرفاً به حذف بودجه موسسات دینی و فرهنگی اکتفا نکنند. در زمان تصویب لایحه بودجه ۹۷ مجلس ردیف‌های جدول ۱۷ که کمک به موسسات دینی بود حذف کرد و در واقع به جای حل مسأله، صورت مسأله را پاک کرد. اعتراضات به جدول مذکور برای دو اشکال بود یکی توزیع ناعادلانه بین موسسات تبعیض فاحشی که وجود داشت و دوم عدم نظارت محاسباتی بر روی کمک‌ها، و مجلس به جای اینکه این دو ضعف و اشکال را برطرف کند، بودجه مذکور را حذف کرد که این کار صحیحی نیست. معتقد هستم که بایستی سرجمع همان بودجه با ملاک‌های جدی و براساس کارکرد و خروجی حقیقی موسسات توزیع شود او مشمول محاسبات باشد و توسط ذیحسابی‌های دستگاه‌های معین بر نحوه هزینه‌کرد موسسات نظارت شود و از مجلس و دولت می‌خواهیم که هر چه سریع‌تر تجدیدنظر کنند، چون تصمیم حذف جدول ۱۷ موجب تضعیف فعالیت‌های دینی و فرهنگی می‌شود و جبهه فکری و عقیدتی شیعی را در مقابل هجمه‌های فکری و ناخوانای دشمنان و به خصوص در مقابل وهابیت تکفیری تضعیف می‌کند.

دبیر شورای دین‌پژوهان کشور با اشاره به طرح‌ها و برنامه‌های ۱۷ گانه مجمع جهانی شیعه شناسی اجرای پروژه بزرگ آموزش‌های کاربردی کوتاه مدت در ۴ استان غربی کشور و در چند کشور جهان را از اولویت‌ سالجاری اعلام کرد و گسترش فعالیت‌های فکری در شبکه‌ها و سایت‌ها و گسترش فضای مجازی را اولویت دوم مجمع دانست و ترجمه و نشر متون و بخصوص دانشنامه امیرالمومنین (ع) و مجموعه تفسیری آیات ولایت و کتب کاربردی در دست چاپ را اولویت سوم معرفی کرد.

وی با اظهار نگرانی از فقدان هرگونه بودجه و منابع مالی گفت: با اتکاء به فضل پروردگار و عنایات اهل بیت(ع) مثل سال‌های گذشته باز هم با دست خالی و با وجود انبوه شدن بدهی‌ها و تعهدات سه ساله اخیر باز هم ادامه می‌دهیم و از همه اعضای داخل کشور و خارج کشور مجمع جهانی شیعه‌شناسی تقاضا کردیم هم پوشانی و هم افزایی همدیگر را مورد اهتمام قرار دهند و از کارهای تکراری و موازی پرهیز شود و به اولویت‌های تعیین شده بپردازند.

عضو هیئت موسس این مجمع بر سیاست نظام و امام و رهبری در دو زمینه وحدت اسلامی و تقریب مذاهب اسلامی تأکید و تصریح کرد: پایبند به این سیاست و مصلحت هستیم و با مجمع جهانی اهل‌بیت و مجمع تقریب مذاهب اسلامی و سازمان فرهنگ و ارتباطات طبق توافق‌نامه‌های موجود هماهنگی و همکاری و همسوئی می‌کنیم، اما در بیان حقایق تاریخ و تبیین عقلانی و منطقی حقانیت مکتب اهل‌بیت(ع) و دفاع از خلافت و امامت بلافصل امیرالمومنین(ع) و ائمه معصومین(ع) هیچگاه قدمی عقب نمی‌گذاریم و بر مواضع اثباتی خویش با قوت و قدرت برهان و استدلال پافشاری خواهیم کرد.ما نباید جوگیر بشویم و به بهانه حفظ وحدت و از ترس نیافتادن از بام آنقدر عقب برویم که از پشت سقوط کنیم.

پیمان از متولیان وحدت و تقریب خواست تا به شبهات کنونی پاسخ بدهند و روشنگری کنند که حد و مرز تحفظ سیاست وحدت و تقریب تا کجا و چه قدر است؟ یقیناً مرز تحفظ وحدت گذشتن از بیان حق و کتمان محکمات عقیده شیعه نیست و ما باید بر عقاید خود استوار بمانیم اما بیان و استدلال اخلاقی را بایستی سرلوحه کار خود قرار دهیم و از بدگویی و اهانت و تعرض به مقدسات دیگر مذاهب خودداری کنیم و بر دفاع از حق لازم نیست که رفتار یا گفتار توهین آمیز داشته باشیم و یا مجالس وهن آلود و سخیف بگیریم، بلکه بایستی با متانت و عالمانه و محققانه راهی را که علامه شرف‌الدین و علامه امینی و امام موسی صدر و امام خمینی رفتند و منویاتی را که امروز مقام معظم رهبری بیان می‌کنند در پیش بگیریم و از انحرافاتی که توسط بعضی از حوزویان به طور افراطی تحت عنوان دفاع از اهل‌بیت به وجود آمده است مخالفت جدی بکنیم.

وی یادآور شد: آموزه‌های اخلاقی قرآن کریم و سیره پیامبر اکرم(ص) و ائمه طاهرین روشن است و در برخورد با انحرافات مذهبی و عقاید ضد دینی و در مقابل جریانات سلفی‌گری و وهابی و تکفیری جهت ما را مشخص کرده‌اند، ما باید مواظب باشیم که جهت‌مان انحراف و اعوجاج پیدا نکند.

انتهای پیام/پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *