روحانی «کجایید ای شهیدان خدایی» را رهبری کرد

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران ، کنسرت مشترک ارکستر سمفونیک تهران به رهبری «شهرداد روحانی»‌ و ارکستر جوانان جهان به رهبری «دامیانو جورانا» با همراهی گروه کُر ارکستر سمفونیک پنج‌شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶ با حضور «عباس صالحی» -وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی- به عنوانِ مهمانِ ویژه برگزار شد.

گروه کر ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر جوانان ایتالیا کنسرت مشترکی را نیز یکشنبه -دوازدهم آذر- در کلیسای «سانتا ماریا» شهر رم اجرا کرد و سپس به تهران آمده و روی صحنه تالار وحدت رفتند.

این رویداد در پی تفاهم ‌نامه همکاری میان بنیاد فرهنگی هنری رودکی، دفتر امور موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دانشگاه هنر تهران با دانشگاه ساپینتزا رم و ارکستر جوانان ایتالیا انجام شد.

در زمان حضور علی رهبری در ایران و زمانی که او مدیر هنری ارکستر سمفونیک تهران بود، ارکستر جوانان جهان با مدیریت «دامیانو جورانا»؛ از ارکستر سمفونیک تهران برای اجراهایی مشترک دعوت به عمل آورد.
متن ایمیلی که دامیانا جورانا در سال ۱۳۹۴ برای علی رهبری فرستاده به این شرح است:

رهبر ارکستر، جناب آقای رهبری
من مدیر هنری «ارکستر جوانان جهان» هستم، پروژه‌ای بین‌المللی به رهبری ایتالیا.
شما می‌توانید درباره ارکستر ما از طریق سایت زیر اطلاعاتی کسب کنید:
www.worldyouthorchestra.it/com
همانطور که می‌دانید ما یک پروژه فوق العاده با بنیاد رودکی در ایران خواهیم داشت. پروژه‌ای که بر اساس یادداشت تفاهم همکاری فرهنگی میان ایران و ایتالیا ایجاد شده است.
ما در ماه آگوست آینده ۳ کنسرت در تهران برگزار خواهیم کرد که یکی از آنها با ارکستر شگفت انگیز شما یعنی ارکستر سمفونیک تهران خواهد بود.
ما شما را باورنکردنی می‌دانیم! برای هنر و ما مایه افتخار است که کنسرت نهایی را به رهبری شما اجرا کنیم.
امیدواریم که همکاری بسیار مهمی را بتوانیم آغاز کنیم.
از شما بسیار سپاسگزارم.
با احترام
دامینو گیورانا

کنسرت ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر جوانان جهان در دو بخش برگزار شد؛ در بخش اول ارکستر جوانان جهان روی صحنه آمد و «کنسرتو برای دو ویلن در ر مینور» اثر یوهان سباستین باخ را اجرا کرد و سپس گلوریا اثر آنتون ویوالدی در ۱۱ قسمت به همراه گروه کر ارکستر به به رهبری جورانا اجرا شد. در بخش دوم نیز قطره های باران و باغ ایرانی اثر شهرداد روحانی و «کجایید ای شهیدان خدایی» اثر هوشنگ کامکار به رهبری شهرداد روحانی نواخته شدند.

در اجرای دوازدهم آذر ماه که در کلیسایی «سانتا ماریا» انجام شده بود، برنامه در دو بخش انجام شد. در بخش اول قطعه «دوبل کنسرتو برای ویولن» از باخ با حضور نوازندگان از کشور آلمان و فرانسه و قطعه «کلوریا» از ویوالدی اجرا شد. در بخش دوم برنامه هم به رهبری من قطعه «کجایید ای شهیدان خدایی» به آهنگسازی هوشنگ کامکار و دو اثر از خودم به نام «باغ ایرانی» و «قطره های باران» برای تماشاگران اجرا شد.

در ادامه عکس‌های اجرای ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر جوانان جهان را می‌بینید:پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *